Arvu jagamine on selles osas reegel. Tunni kokkuvõte teemal: "Selles osas arvu jagamine"

Õppetund nr 9 (15.09.16)

Teema: matemaatika, 6-B klass.

Tunni teema: Numbrite jagamine seda austust. Harjutuse lahendus (2 th teematund)

Tunni tüüp:

Õppetund teadmiste rakendamisel

Tunni eesmärgid õpetajale:

1. Luua tingimused arvu jagamise oskuse harjutamiseks selles osas (aine)
2. Arendada oskust analüüsida ja võrrelda meetodeid sarnast tüüpi probleemide lahendamiseks (intellektuaalsed oskused)
3. Kujundada oskus määrata tegevuse eesmärke ja koostada tegevuskava (korraldusoskused)
4. Õppige oma seisukohta teistele edasi andma ja aktsepteerima teiste inimeste seisukohti (suhtlemisoskused)
5. Kontrollige teema valdamise taset

Õpilaste tunni eesmärgid:

Üksuse oskused:

Tehke kõik toimingud naturaal- ja murdarvudega. Koostage lahendatavate ülesannete matemaatilised mudelid: skeem, avaldis. Lahendage tekstülesandeid suuruste suhte tingimusega.

Organisatsioonioskused:

Määrake ja sõnastage tegevuse eesmärgid
Tehke plaan probleemi lahendamiseks
Tegutsema vastavalt plaanile
Seostage oma tulemused oma eesmärkidega
Korraldage iseseisvaid tegevusi probleemide valimiseks ja lahendamiseks

Intellektuaalsed oskused:

Navigeerige oma teadmiste süsteemis ja mõistke vajadust uute teadmiste järele
Loo hüpoteese probleemide lahendamiseks

Suhtlemisoskused:

Harjutage monoloogi ja dialoogilise kõne tehnikaid

Hinnangulised oskused:

Võrrelge oma tulemusi esitatud prooviga

Kohustuslik minimaalne sisu:

Mõisted, reeglid, mustrid:

algoritm koguse jagamiseks etteantud suhtega

Üksuse oskused:

Jagage kogus etteantud suhtegamitu numbreid, lahenda tekstülesandeid etteantud suuruste suhtega,

Tundide ajal:

Aeg:

2 minutit

    Aja organiseerimine. Tervitused, puudujate tuvastamine.

    Teadmiste värskendus.

9 minutit

Õpilased (oodatud tegevused)

UUD

Tere kutid! Palun avage vihikud, kirjutage üles kuupäev - täna on 15. september 2016. Istuge maha ja meenutagem, millest viimases tunnis rääkisime ja milliseid ülesandeid õppisime tegema?
Kas teil on kodutööde kohta küsimusi? (Kui "jah", siis helistan tahvlile, kes soovib lahendust näidata, kui "ei" - liigu edasi)
Vaatame, kuidas õppisite tegema neid ülesandeid, millest just rääkisite.

Ja me püüame vastata järgmistele küsimustele:
Mida nimetatakse suhtumiseks?
Lugemissuhted: 15:6; 3:5; 5/7; ½: ¾; 0,5:0,3
Milliseid kirjalikke seoseid saab teie arvates lihtsustada? Lihtsustama
Nüüd vaatame tahvlil olevaid lahendusi.
Kui lahenduse käigus ilmnes algoritmi kasutamisel vigu, hääldame selle uuesti, pöörake tähelepanu algoritmiga toe olemasolule tahvlil

Võimalikud vastused:
Õppis sellega seotud ülesandeid ja arvude jagamise näiteid lahendama.

1 inimene kirjutab tahvlile koduse ülesande lahenduse
Tahvli juures töötab iseseisvalt 1 õpilane
Kõik õpilased vastavad küsimustele, täidavad ülesandeid suuliselt, vajadusel arvutavad vihikutes

Õpilased loevad ülesannet ja ütlevad selle lahenduse, klass teeb märkusi, hindab tööd
Võimalikud vastused:

Reguleeriv: materjali assimilatsiooni taseme ja kvaliteedi mõistmine.

Kommunikatiivne: oma mõtete väljendamine.

Kognitiivne: kõnelause teadlik konstrueerimine, mõiste kokkuvõte.

    Uue materjali õppimine

10 minutit

Õpetaja tegevused (dialoogi sisu)

Õpilased (oodatud tegevused)

Haridusvahendid

Probleemse olukorra loomine

Nüüd palun jagage arv 120 järgmistes vahekordades: a) 1:5; b) 1/3:2/3; c) 3:2:5

Täitke ülesanne a), andke rakendamise kohta selgitused. (100.20) (40.80) (36.24.60).
Täitke ülesanne b) õpetaja abiga, keskenduge vajadusele esmalt suhet lihtsustada.
Teil on raskusi c) kõigi või paljude õpilaste sooritamisega

Reguleeriv: eesmärkide seadmine

Suhtlusvõime: küsimuste esitamine

Kognitiivne: enesevalik-kognitiivse eesmärgi sõnastamine

Formulatsioon

Probleemid

(tunni teemad ja eesmärgid)

Mis küsimus teil selle ülesande täitmisel tekkis? Proovige oma raskusi ühe lausega määratleda

Sõnasta probleemid küsimuste vormis
Määravad teema, toimetavad õpetaja abiga, kirjutavad vihikusse
Määratlege eesmärgid:
Kirjutage algoritm, kuidas jagada arvu seoses, mis sisaldab rohkem kui kahte liiget
Õppige reeglit probleemide lahendamiseks kasutama

Reguleeriv: sõnastada ja hoida õpiülesannet;
Suhtlusvõime: oskus oma mõtteid väljendada;
Kognitiivne:
reegli alla toomine;

Formulatsioon

uusi teadmisi

Oleme jaganud arvu etteantud suhtega.

Nad järeldavad:
arvu jagamiseks antud suhtega peate selle arvu jagama suhte tingimuste summaga ja korrutama tulemuse iga suhte liikmega.

Regulatiivne:
tõsta esile, mida õpitakse ja mida on vaja õppida.

Kommunikatiivne:
oskus oma mõtteid väljendada, argumenteerida.

    Uue materjali kinnitamine

20 minutit

Õpetaja tegevused (dialoogi sisu)

Õpilased (oodatud tegevused)

Uute teadmiste rakendamine

Lahendame mitmeid ülesandeid arvu jagamiseks antud suhtega.

Jaga:
Arv 42 5:2 suhtes
Arv 28 suhtega 2:5:1
Arv 27 vahekorras 0,2:0,3:0,4
(töötame teise vastuse kontrollimise kallal, lisades saadud väärtused)

Lahendame probleeme juhatusega:
№ 40, 43*.

Töö paaris, enesekontroll mudeli järgi.

Leidke esitatud vastustest viga, tõestage nende väidet kahel viisil

Tahvli nõudmisel töötab klass iseseisvalt, kontrollib otsust

Regulatiivne:
koostada tegevuskava ja järjekord;

Kommunikatiivne:
tajuda teksti püstitatud kasvatusülesannet arvestades, leida tekstist lahendamiseks vajalik teave.

Kognitiivne: püstitage hüpoteese probleemi lahendamiseks

    Tunni kokkuvõte

4 minutit

Õpetaja tegevused (dialoogi sisu)

Õpilased (oodatud tegevused)

Peegeldus

Vastake küsimustele ja põhjendage oma vastust

Kognitiivne: tegevusmeetodite ja -tingimuste kajastamine, edu ja ebaõnnestumise põhjuste piisav mõistmine, tegevuste protsessi ja tulemuste kontroll ja hindamine

Kodutöö:

P 1.3, nr 44 (a, b, d).

päevikusse kirjutama, õpikusse vaatama

Kuigi matemaatika näib enamiku inimeste jaoks raske teadus, pole see kaugeltki nii. Paljusid matemaatilisi tehteid on üsna lihtne mõista, eriti kui tead reegleid ja valemeid. Seega, teades korrutustabelit, saab kiiresti mõtetes korrutada.Peaasi on pidevalt treenida ja mitte unustada korrutamise reegleid. Sama võib öelda ka jagunemise kohta.

Vaatame täisarvude, murd- ja negatiivsete arvude jagunemist. Tuletage meelde põhireegleid, tehnikaid ja meetodeid.

divisjoni operatsioon

Alustame võib-olla selle toiminguga seotud numbrite määratluse ja nimetusega. See hõlbustab oluliselt teabe edasist esitamist ja tajumist.

Jagamine on üks neljast matemaatilisest põhitehtest. Selle uurimine algab aastal Põhikool. Siis näidati lastele esimest näidet arvu jagamisest arvuga ja selgitati reegleid.

Toiming hõlmab kahte numbrit: dividend ja jagaja. Esimene on jagatav arv, teine ​​on arv, millega jagatakse. Jagamise tulemus on jagatis.

Selle toimingu kirjutamiseks on mitu tähistust: ":", "/" ja horisontaaljoon - kirje murdosa kujul, kui dividend on ülaosas, ja allpool, rea all - jagaja.

Reeglid

Konkreetse matemaatilise tehte õppimisel on õpetaja kohustatud tutvustama õpilastele põhireegleid, mida tuleks teada. Tõsi, need ei jää alati nii hästi meelde, kui tahaksime. Seetõttu otsustasime teie mälu pisut värskendada nelja põhireegliga.

Numbrite jagamise põhireeglid, mida peaksite alati meeles pidama:

1. Nulliga jagada ei saa. Seda reeglit tuleks kõigepealt meeles pidada.

2. Nulli saab jagada mis tahes arvuga, kuid tulemus on alati null.

3. Kui arv jagatakse ühega, saame sama arvu.

4. Kui arv jagatakse iseendaga, saame ühe.

Nagu näete, on reeglid üsna lihtsad ja neid on lihtne meeles pidada. Kuigi mõned võivad unustada sellise lihtsa reegli nagu võimatus või ajada sellega segi nulli jagamise arvuga.

numbri kohta

Üks kõige enam kasulikud reeglid- märk, millega määratakse jagunemise võimalus naturaalarv teisele jäljetult. Niisiis, on olemas märke jaguvuse kohta 2, 3, 5, 6, 9, 10. Vaatleme neid üksikasjalikumalt. Need hõlbustavad oluliselt numbritega tehtavate toimingute sooritamist. Toome iga reegli jaoks ka näite arvu jagamisest arvuga.

Neid reegleid-märke kasutavad matemaatikud üsna laialdaselt.

2-ga jaguvuse märk

Lihtsaim märk meelde jätta. Arv, mis lõpeb paarisnumbriga (2, 4, 6, 8) või 0-ga, jagub alati kahega. Üsna lihtne meelde jätta ja kasutada. Niisiis, arv 236 lõpeb paarisarvuga, mis tähendab, et see on täielikult jagatud kahega.

Kontrollime: 236:2 = 118. Tõepoolest, 236 jagub 2-ga ilma jäägita.

Seda reeglit teavad mitte ainult täiskasvanud, vaid ka lapsed.

3-ga jaguvuse märk

Kuidas numbreid 3-ga õigesti jagada? Pidage meeles järgmist reeglit.

Arv jagub võrdselt 3-ga, kui selle numbrite summa on 3-kordne. Näiteks võtame arvu 381. Kõigi numbrite summa on 12. See on kolm, mis tähendab, et see jagub 3-ga ilma jäägita.

Vaatame ka seda näidet. 381: 3 = 127, nii et kõik on õige.

Arvude jaguvuse märk 5-ga

Ka siin on kõik lihtne. 5-ga saab ilma jäägita jagada ainult neid numbreid, mis lõpevad 5 või 0-ga. Võtke näiteks sellised arvud nagu 705 või 800. Esimene lõpeb 5-ga, teine ​​lõpeb nulliga, seega jaguvad mõlemad 5-ga. on üks lihtsaimatest reeglitest, mis võimaldab teil kiiresti jagada ühekohalise numbriga 5.

Kontrollime seda märki järgmistel näidetel: 405:5 = 81; 600:5 = 120. Nagu näete, märk töötab.

Jagub 6-ga

Kui soovite teada, kas arv jagub 6-ga, peate esmalt välja selgitama, kas see jagub 2-ga ja seejärel 3-ga. Kui jah, siis saab arvu jagada 6-ga ilma jäägita. Näiteks arv 216 jagub samuti 2-ga, kuna see lõpeb paariskohaga, ja 3-ga, kuna numbrite summa on 9.

Kontrollime: 216:6 = 36. Näide näitab, et see funktsioon kehtib.

Jagub 9-ga

Räägime ka sellest, kuidas jagada numbreid 9-ga. Mille numbrite summa on 9-kordne, jagatakse selle arvuga Sarnaselt 3-ga jagamise reeglile Näiteks arv 918. Liidame kõik arvud ja saada 18 – 9 kordne. Seega jagub see 9-ga ilma jäägita.

Lahendame kontrollimiseks selle näite: 918:9 = 102.

Jagub 10-ga

Viimane märk, millest teadlik olla. Ainult need arvud, mis lõpevad 0-ga, jaguvad 10-ga. See muster on üsna lihtne ja kergesti meeldejääv. Niisiis, 500:10 = 50.

See on kõik peamised märgid. Neid meeles pidades saate oma elu lihtsamaks muuta. Muidugi on ka teisi numbreid, mille puhul on jaguvuse märke, kuid oleme tuvastanud ainult peamised.

jaotustabel

Matemaatikas pole mitte ainult korrutustabel, vaid ka jagamistabel. Olles selle õppinud, saate hõlpsalt toiminguid teha. Põhimõtteliselt on jagamistabel tagurpidi korrutustabel. Selle ise koostamine pole keeruline. Selleks kirjutage korrutustabeli iga rida ümber järgmiselt:

1. Esikohale paneme arvu korrutise.

2. Paneme jagamismärgi ja kirjutame tabelist üles teise teguri.

3. Pärast võrdusmärki paneme kirja esimese teguri.

Näiteks võtame korrutustabelist järgmise rea: 2*3= 6. Nüüd kirjutame selle algoritmi järgi ümber ja saame: 6 ÷ 3 = 2.

Üsna sageli palutakse lastel ise laud teha, arendades nii nende mälu ja tähelepanu.

Kui teil pole aega selle kirjutamiseks, võite kasutada artiklis esitatud versiooni.

Jaotuse tüübid

Räägime veidi jaotuse tüüpidest.

Alustame sellest, et saab eristada täisarvude ja murdarvude jagamist. Sel juhul saame esimesel juhul rääkida tehtetest täisarvudega ja kümnendkohad, ja teises - ainult murdarvude kohta. Sel juhul võib kas dividend või jagaja või mõlemad korraga olla murdosa. See on tingitud asjaolust, et toimingud murdarvudega erinevad täisarvudega tehtud operatsioonidest.

Operatsioonis osalevate numbrite põhjal saab eristada kahte tüüpi jagamist: ühekohalisteks ja mitmekohalisteks. Lihtsaim on jagamine ühekohalise numbriga. Siin ei pea te tülikaid arvutusi tegema. Samuti võib palju abi olla jaotustabelist. Et jagada teisteks - kaheks -, kolmekohalised numbrid- raskem.

Vaatleme näiteid seda tüüpi jaotuste kohta:

14:7 = 2 (jagatud ühe numbriga).

240:12 = 20 (jagatud kahe numbriga).

45387: 123 = 369 (jagatud kolmekohalise arvuga).

Eristada saab viimast jaotust, milles osalevad positiivsed ja negatiivsed arvud. Viimasega töötades peaksite teadma reegleid, mille järgi tulemusele omistatakse positiivne või negatiivne väärtus.

Numbrite jagamisel erinevad märgid(dividend on positiivne arv, jagaja on negatiivne või vastupidi) saame negatiivse arvu. Ühe märgiga arvude jagamisel (nii dividend kui jagaja on positiivsed või vastupidi) saame positiivse arvu.

Selguse huvides vaadake järgmisi näiteid:

Murdude jagamine

Niisiis, oleme analüüsinud põhireegleid, andnud näite arvu jagamisest arvuga, nüüd räägime sellest, kuidas murdudega samu toiminguid õigesti teha.

Kuigi algul tundub murdude jagamine üsna keeruline ülesanne, siis tegelikkuses pole nendega töötamine nii keeruline. Murdjagamine toimub samamoodi nagu korrutamine, kuid ühe erinevusega.

Murru jagamiseks tuleb esmalt korrutada dividendi lugeja jagaja nimetajaga ning fikseerida tulemus jagatislugejana. Seejärel korrutage dividendi nimetaja jagaja lugejaga ja kirjutage tulemus jagatise nimetajaks.

Seda saab teha veelgi lihtsamalt. Kirjutage jagaja murdosa ümber, vahetades lugeja nimetajaga, ja seejärel korrutage saadud arvud.

Näiteks jagame kaks murdosa: 4/5:3/9. Esiteks pöörake jagajat, saame 9/3. Nüüd korrutame murrud: 4/5 * 9/3 = 36/15.

Nagu näete, on kõik üsna lihtne ja pole keerulisem kui ühe numbriga jagamine. Näiteid pole lihtne lahendada, kui te seda reeglit ei unusta.

järeldused

Jagamine on üks matemaatilisi tehteid, mida iga laps algkoolis õpib. On teatud reegleid, mida peaksite teadma, tehnikaid, mis seda toimingut hõlbustavad. Jagamine toimub jäägiga ja ilma, jagatakse negatiivsed ja murdarvud.

Selle matemaatilise tehte funktsioonide meeldejätmine on üsna lihtne. Oleme analüüsinud kõige olulisemaid punkte, kaalunud rohkem kui ühte näidet arvu jagamisest arvuga ja rääkinud isegi murdarvudega töötamisest.

Kui soovite oma matemaatikaalaseid teadmisi täiendada, soovitame teil meeles pidada neid lihtsaid reegleid. Lisaks saame soovitada teil arendada mälu ja vaimset loendamisoskust, tehes matemaatika dikteerimisi või proovides lihtsalt suuliselt arvutada kahe juhusliku arvu jagatist. Uskuge mind, need oskused ei lähe kunagi üleliigseks.

Matemaatika tunni tehnoloogiline kaart 6. klass

Teema: Arvu jagamine selles suhtes.

Eesmärgid:

Isiklik:

Töös iseseisvuse, hoolsuse, täpsuse oskuse arendamine, enesevaatluse ja enesekontrolli oskuste arendamine oma tegevuse tulemuse ja protsessi hindamisel.

Õpilaste informatiivse, suhtlemis- ja kasvatuspädevuse kujunemine, oskus uues olukorras olemasoleva teabega töötada.

Tutvuge sellega seoses arvu jagamise reegliga. Õppige probleemide lahendamisel reeglit rakendama.

    Metasubjekt:

    Teema:

Tunni tüüp: uue materjali õppimine

Õpilaste arengule suunatud õpieesmärgid:

- isiklikus suunas: pakkuda õpilastele kognitiivset motivatsiooni uute mõistete ja definitsioonide uurimisel, viia läbi tegevuse refleksioon pärast tehtud tööd.

- metasubjekti suunas: tunni kasvatusülesande iseseisva sõnastamise oskuse kujundamine, mõtlemisoperatsioonide arendamine (võrdlus, võrdlemine, üleliigse esiletõstmine, üldistamine, liigitamine), üksikute komponentide moodustamine teadustegevus(vaatlusvõime, järelduste tegemise ja järelduste tegemise oskus, hüpoteese püstitamise ja sõnastamise oskus).

- ainevaldkonnas: arvu jagunemise uurimine selles osas.

Tehniline abi: õpik "Matemaatika, 6. klass" Nikolsky S.M., Shevkin A.V., arvuti, multimeediaprojektor, esitlus Power Pointis, hindamisleht, märkmik, ülesannete kaardid.

Töö vormid: paaristöö, grupitöö, frontaaltöö, individuaaltöö.

Õppemeetodid tunnis: verbaalne (õpetaja sõna), visuaalne (mudelid ja esitlused), loov, praktiline ja probleemiotsing (ülesannete lahendamisel), iseseisev töö "töölehtedel", stimuleerimismeetodid ja kirjalik kontroll (hindamine).

Õppetöö metoodika See õppetund on arendav õpe.

Tunni ülesehitus ja käik:

Tunni etapp

Tegevus

õpetajad

Õpilaste tegevused

Aeg

Organisatsiooniline

Tervitab õpilasi, korraldab töökoht.

Klassi tunniks valmisoleku kontrollimine õpetaja poolt; tähelepanu organiseerimine; enesehinnangulehega töötamise juhend.

Tere pärastlõunast, head tundi!
Kui hea meel on mul teid näha.
vaatasid üksteisele otsa
Ja nad istusid vaikselt maha.

Meie tunni motoks on Kanada matemaatiku Ivan Niveni sõnad: "Matemaatikat ei saa õppida, vaadates, kuidas teie naaber seda teeb."

Kuidas sa neist sõnadest aru saad?

Nad tervitavad õpetajaid, korrastavad nende töökohta, näitavad valmisolekut tunniks.

Enesehindamislehega tutvumine, hindamiskriteeriumide täpsustamine.

Seadistage tööle.

Tee oletusi.

Töökeskkonna korraldamise oskuse arendamine. Hea tahte ja emotsionaalse reageerimisvõime arendamine.

1 slaid

2 slaidi

Teadmiste värskendus

Pakub vastuseid järgmistele küsimustele:

Noh, poisid, loeme peast ja kordame tabelite korrutamist ja jagamist.

Ja nüüd, poisid, kordame teiega kontseptsiooni, mida kohtasime kahes eelmises õppetükis. Kas see oli kontseptsioon?

See on õige, skaala. Mida nimetatakse skaalaks?

Täidame skaalaga seotud ülesanded:

1. Kaardil on mõõtkava 1: 200 000. Kahe küla vaheline kaugus kaardil on 10 cm Kui suur on nende külade vaheline kaugus maapinnal?

Kaardil - 10 cm

Maapinnal - km

Mõõtkava – 1: 200 000

2. Kahe linna vaheline kaugus on 40 km. Kui suur on nende linnade vaheline kaugus kaardil, mille mõõtkava on 1:1 000 000?

Kaardil - ? cm

Maa peal - 40 km

Skaala – 1: 1 000 000

Vasta õpetaja küsimustele kommentaaridega.

Ahel annab vastused tabelikorrutamise ja jagamise kohta. Täitke suulise loendamise ülesandeid (suhelge suulise loendamise ajal õpetajaga).

Mõõtkava on plaanil oleva lõigu pikkuse ja selle tegeliku pikkuse suhe.

Kommenteerin otsust, teen arvutused:

1. Lahendus.

10 cm  200 000 = 2 000 000 cm = 20 km - kaugus maapinnal. Vastus: 20 km.

2. Lahendus.

40 km: 1 000 000 = 4 000 000 cm: 1 000 000 = 4 cm on vahemaa kaardil.

Vastus: 4 cm.

L: õppetegevuse motiivide arendamine.

R: eesmärkide seadmine.

To: kuulake vestluskaaslast, koostage vestluskaaslasele arusaadavad väited.

P: iseseisvalt tuvastada ja sõnastada kognitiivne eesmärk. Tõstke esile oluline teave, püstitage hüpoteese ja värskendage isiklikku teavet elukogemus

3-4 slaidi

5 slaidi

6-7 slaidi

3 min.

2 minutit.

3 min.

Eesmärkide seadmine ja motivatsioon

Valmistage õpilased õppimiseks ette uus teema.

Meie õppetunni teema märkimiseks vaadake seda tähekombinatsiooni. Lugege seda, kuid ilma U- ja K-tähtedeta:

UDDKELKEUUNIQUEUUKCHUISKULUUAVDUUANNUKOKMOKTNOKSHEUUNUIII.

Mis on selle õppetunni eesmärgid?

Ma nõustun sinuga. Tunni eesmärk: Tutvuda selles osas arvu jagamise reegliga ja õppida seda rakendama ülesannete lahendamisel.

Kuid kõigepealt peame meeles pidama, mis on suhe?

Tehke oletus tunni teema kohta.

Lugege läbi tähtede kombinatsioon, tõstes tunni teema esile.

Nad väljendavad hüpoteesi tunni eesmärgi kohta: Tutvuda selles osas arvu jagamise reegliga ja õppida seda ülesannete lahendamisel rakendama.

Kahe nullist erineva arvu jagatisajabnimetatakse arvude suhteksajab.

Isiklik UUD:

ilmutada huvi uue sisu vastu, mõistes oma teadmiste ebatäielikkust

Kognitiivne UUD:

vormistada teabenõue

Regulatiivne UUD:

määrata õppetegevuse eesmärgid

8 slaidi

9 slaidi

Uue materjali õppimine

Poisid, uue reegliga tutvumiseks lahendame selle probleemi.

Lase 60 maiustust tuleb jagada kahe sõbra vahel vahekorras 2:3.

1 sõber - ? kommid

2:3 60 kommi

2 sõpra - ? kommid

Kas me suudame selliseid probleeme lahendada?

Kas on veel mõni viis sama probleemi lahendamiseks?

Jah, poisid, me saame seni otsustada ainult ühel viisil ja nüüd kaalume teist.

II viis.

1)
(kommid) - jaguneb 2 osaks, see on mõeldud 1 sõbrale;

2)
(kommid) - jaguneb 3 osaks, see on mõeldud 2 sõbrale.

Vastus: 24 kommi, 36 kommi.

Tuletame selles suhtes arvu jagamise reegli.

Seega saate arvu 60 jagamiseks suhtega 2:3 jagada arvu 60 suhte 2 + 3 liikmete summaga ja korrutada tulemuse iga suhte liikmega.

Kirjutame definitsiooni tavalistesse vihikutesse.

Jah me saame. Lahendusteks püstitatakse hüpoteese.

Ei, me ei saa.

1) 2 + 3 = 5 (osad) - moodustage kõik kommid;

2) 60: 5 = 12 (kommid) - moodustab 1 osa;

3) 2  12 \u003d 24 (kommid) - jaguneb 2 osaks, see on mõeldud 1 sõbrale;

4) 3  12 \u003d 36 (kommid) - jaguneb 3 osaks, see on mõeldud 2 sõbrale.

Jagage arv c (c  0) a suhtes: b.

Saame kaks numbrit:

1 number:
;

2 number:
.

L: iseseisvus ja kriitiline mõtlemine; koostööoskuste arendamine.

R: Õpiku info vastuste õigsuse kontroll, õpilaste õpitavasse materjali oma suhtumise kujundamine. Parandus. Plaani, s.t. koostada tegevuskava lähtuvalt lõpptulemusest.

P: Vajaliku teabe otsimine ja valik. To: Kuulake vestluskaaslast, koostage vestluskaaslasele arusaadavad väited. semantiline lugemine

10 slaidi

12 slaidi

13 slaidi

Esmane konsolideerumine väliskõnes

Mõelgem veel ühele probleemile ja avaldame selle lahenduse märkmikus:

1. ülesanne. Kaks venda ühendasid oma raha aktsiate ostmiseks. Vanem panustas 500 rubla ja noorem 300 rubla. Mõne aja pärast müüsid nad aktsiad 1000 rubla eest. Kuidas nad peaksid selle raha omavahel ära jagama?

Otsustage suuliselt. Pärast õunte koristamist kuivatati üks osa neist ja teisest tehti mahla. Mitu õuna läks kuivatamiseks ja kui palju mahlaks?

Nad loevad õpikust definitsiooni, teevad selles osas järeldusi arvu jagamise reegli kohta.

Lahendus.

Loomulik on jagada 100 r. selles osas, millesse nad on oma raha investeerinud, st. suhtega 500:300 = 5:3.

Nii et peate andma:

1) vanem vend
;

2) noorem vend
. Vastus: 625 rubla, 375 rubla.

L: tähenduse tegemine.

R: treenida oskust reflekteerida enda ja kaaslaste tegevust.

SAADA: võime kuulata ja osaleda dialoogis, osaleda kollektiivses probleemide arutelus, integreeruda kaaslaste gruppi ja luua produktiivne suhtlus, kasvatada vastutust ja täpsust.

P: tuletatud algoritmi kasutamise oskus;

14 slaidi

15 slaidi

Fizminutka

Korraldab harjutuste komplekti läbiviimist

Töötasime suurepäraselt

Tehke nüüd paus

Ja laadimine on meile tuttav

Tuleb klassi tunni pärast.

Üks – tõuse püsti, venita

Kaks - kummarduge, sirguge

Kolm – plaks, kolm plaks

Kolm peanoogutamist

Neli - käed laiemad

Viis – vehkige kätega

Kuus – istu vaikselt oma kohale

Füüsilise stressi eemaldamine, tegevuse tüübi muutmine.

16 slaidi

Iseseisev töö(paarides)

Kaasamine teadmiste ja kordamise süsteemi

Niisiis, me loendasime. Nüüd peame tegema mõned uuringud.

Töötame paarikaupa.

Täida tabel.

Kas said hakkama? Nüüd, üks näide paarist, öelge vastused.

Olgu, hästi tehtud poisid!

Jätkame tööd ja töötame individuaalselt. Kaarditöö.

Iga õpilane saab kaardi ülesandega:

1 kaart

Jagage arv 56 kaheks osaks suhtega 3:4.

2 kaarti

Jagage arv 420 kolmeks osaks suhtega 2:3:7.

3 kaarti

Sulam koosneb 5 osast vasest ja 8 osast tsingist. Mitu kilogrammi tsinki on vaja võtta, et saada 520 kg sulamit?

4 kaarti

Kolmnurga ümbermõõt on 114 cm ja külgede suhe on 5 : 6 : 8. Leidke kolmnurga küljed.

Ja jääb üle kõik koos rühmas töötada:

Ülesanne 1. rühmale. Isa ja poeg kogusid 20 kg õunu ja isa 3 korda rohkem õunu kui poeg. Mitu kilogrammi õunu igaüks neist kogus?

Ülesanne 2. rühmale. Isa ja poeg kogusid 25 kg õunu ja isa 4 korda rohkem õunu kui poeg. Mitu kilogrammi õunu igaüks neist kogus?

Üks fraktsiooni esindaja selgitab ühisotsust.

Kas saate öelda, milliseid toiminguid me probleemi lahendamiseks järjekindlalt tegime?

Lahendage tüüpilisi ülesandeid uus viis toimingud kehtestatud algoritmi hääldamisega väliskõnes

Paarides töötades täitke tabel. Seejärel tutvustavad nad oma töö tulemusi.

Nad täidavad iseseisvalt ülesande, viivad läbi enesekontrolli, võrdlevad samm-sammult valimiga ja hindavad.

Tehke märkmikus diferentseeritud ülesandeid:

1 kaart

Vastus: 24; 32.

2 kaarti

Vastus: 70; 105; 245.

3 kaarti

Vastus: 320 kg.

4 kaarti

Vastus: 30 cm; 36 cm; 48 cm

Lahendame probleemi.
Kuna isa kogus õunu 3 (4) korda rohkem, on isa ja poja kogutud õunte arv vahekorras 3:1 (4:1) . Niisiis, peate jagama 20 (25) kg kaheks osaks, mille suhe on 3:1 (4:1). Kokku on 3 + 1 = 4 osa (4+1=5), siis igas osas 20: 4 = 5 (kg) (25:5=5 kg) õuna.
Kuna poeg on kogunud ühe osa, siis on tal 5 * 1 = 5 (kg) õuna. Isa kogus 3 osa, see tähendab 5 * 3 \u003d 15 (5 * 4 \u003d 20) (kg) õuna

Kõneavalduse teadlik konstrueerimine suulises ja kirjalikus vormis (P)

Kontroll (P);

Parandus (P);

Reiting (P);

Analüüs, võrdlemine, üldistamine, analoogia (P);

Vajaliku teabe hankimine (P);

Esitamine kontseptsiooni alusel (P);

Põhjuslike seoste tuvastamine (P);

Iseseisev tegevusalgoritmide loomine (P);

Toimingute sooritamine vastavalt algoritmile (P);

Loogilise arutlusahela ehitamine (P);

Kõnelause (P) teadlik ja meelevaldne konstrueerimine;

Kontroll, korrigeerimine, hindamine (P);

Oma arvamuse sõnastamine ja argumenteerimine suhtluses (K);

Erinevate arvamustega arvestamine, erinevate seisukohtade kooskõlastamine koostöös (K);

Kriteeriumide kasutamine oma otsuse põhjendamiseks (K).

17 slaidi

18 slaidi

19 slaidi

Peegeldus

Varsti kuuleme kõnet

On aeg õppetund lõpetada.

Ta palus õpilastel lause lõpetada.
täna sain teada... see oli huvitav...
see oli raske... täitsin ülesandeid...
Sain aru, et... nüüd saan...
Ma omandasin... õppisin...
sain hakkama…

Viimane huvitav paus: oletame:

"Inimene on nagu murdosa: nimetajas - see, mida ta endast arvab, lugejas - see, mis ta tegelikult on" (L. N. Tolstoi).

Kuidas sa neist sõnadest aru saad?

Nad ütlevad: "Ta on tõeline sõber!" Mis see murdosa on?

Aitäh õpilastele tunni eest!

Kohtumiseni järgmises õppetunnis!

1. Hinnake eesmärgi saavutamise astet, määrake uute küsimuste ring.

2. Rääkige valikuliselt välja, jagage üksteisega arvamusi

Regulatiivne UUD:

märkige edasiste meetmete vajadus

Kommunikatiivne UUD:

peegeldavad kõnes piisavalt nende tundeid, mõtteid

avaldus.

20 slaidi

21 slaidi

Kodutöö teave

P. 1.3 nr 40, 37 (a, b)

Koostage ülesanne, kasutades antud seose arvu jagamist.

Kogub tulemuskaarte.

Kirjuta üles kodutöö

22 slaidi

Rakendused

Tunni etapp

lõpphinne

6. klassi hindeleht

FI_____________________________________

Tunni etapp

Kuidas jagada

Tulemus

Täida tabel.

ÕPPETUND nr 8 Peatükk 1. Seosed, proportsioonid, protsendid (26 tundi)

Teema. Arvu jagamine selles suhtes. C/r nr 1.

Sihtmärk. P testida õpilaste teadmisi teemal "Skaala". Õppige jagama arvu etteantud suhtega; teemaülesannete lahendamise oskuste kujundamine.

Tundide ajal.

    Aja organiseerimine.

    Iseseisev töö teemal "Skaala". (kakskümmendmin )

Valik 1.

1. Kaardil on mõõtkava 1: 200 000. Kahe küla vaheline kaugus kaardil on 10 cm Kui suur on nende külade vaheline kaugus maapinnal?

Kaardil - 10 cm

Maapinnal - km

Mõõtkava – 1: 200 000

10 cm  200 000 \u003d 2 000 000 cm \u003d 20 km - kaugus maapinnal.

Vastus: 20 km.

2. Kahe linna vaheline kaugus on 40 km. Kui suur on nende linnade vaheline kaugus kaardil, mille mõõtkava on 1:1 000 000?

Kaardil - ? cm

Maa peal - 40 km

Skaala – 1: 1 000 000

40 km: 1 000 000 = 4 000 000 cm: 1 000 000 = 4 cm on vahemaa kaardil. Vastus: 4 cm

3. Linnade A ja B vaheline kaugus on 150 km. Kaardil on linnade A ja B vaheline kaugus 3 cm. Määra kaardi mõõtkava.

Kaardil - 3 cm

Maa peal - 150 km

Skaala - 1: ?

- kaal. Vastus:
.

2. variant.

1. Kaardil on mõõtkava 1: 1 000 000 Kahe küla vaheline kaugus kaardil on 8 cm Kui suur on nende külade vaheline kaugus maapinnal?

Kaardil - 8 cm

Maapinnal - km

Skaala – 1: 1 000 000

8 cm  1 000 000 \u003d 8 000 000 cm \u003d 80 km - kaugus maapinnal.

Vastus: 80 km.

2. Kahe linna vaheline kaugus on 100 km. Kui suur on nende linnade vaheline kaugus kaardil, mille mõõtkava on 1:2 000 000?

Kaardil - ? cm

Maa peal - 100 km

Skaala – 1: 2 000 000

100 km: 2 000 000 = 10 000 000 cm: 2 000 000 = 5 cm on vahemaa kaardil. Vastus: 5 cm.

3. Linnade A ja B vaheline kaugus on 140 km. Kaardil on linnade A ja B vaheline kaugus 7 cm. Määra kaardi mõõtkava.

Kaardil - 7 cm

Maa peal - 140 km

Skaala - 1: ?

- kaal. Vastus:
.

    Harjutuste suuline lahendus.

Multimeediatahvel: 1 õpilane. Testiülesanded.(El. rakendus kontole. Matemaatika 6. Nikolski. Kataloog. Simulaator. Koguste suhe (5 ülesannet)).

Väärtuste suhe (5 ülesannet) (iga ülesanne 1 punkt)

1. Mis on ühe üksuse väärtuste suhe? (Vastus: number).

2. Leia suuruste suhe
. (Vastus: 20).

3. Lihtsusta koguste suhet
. (Vastus: 200).

4. Lihtsusta koguste suhet
. (Vastus: 40).

5. Lihtsusta koguste suhet
. (Vastus: ).

    Uue materjali selgitus.

Arvu jagamine selles suhtes.

(Slaid 2) Oletame, et on vaja jagada 60 kommi kahe sõbra vahel vahekorras 2:3.

1 sõber - ? kommid

2:3 60 kommi

2 sõpra - ? kommid

ma tee.

1) 2 + 3 = 5 (osad) - moodustage kõik kommid;

2) 60: 5 = 12 (kommid) - moodustab 1 osa;

3) 2  12 \u003d 24 (kommid) - jaguneb 2 osaks, see on mõeldud 1 sõbrale;

4) 3  12 \u003d 36 (kommid) - jaguneb 3 osaks, see on mõeldud 2 sõbrale.

(Slaid 3) Lahendame sama probleemi teistmoodi.

II tee.

1)
(kommid) - jaguneb 2 osaks, see on mõeldud 1 sõbrale;

2)
(kommid) - jaguneb 3 osaks, see on mõeldud 2 sõbrale.

Vastus: 24 kommi, 36 kommi.

Seega saate arvu 60 jagamiseks suhtega 2:3 jagada arvu 60 suhte 2 + 3 liikmete summaga ja korrutada tulemuse iga suhte liikmega.

(4. slaid) Jagage arv Koos(alates  0) suhtes a : b .

Saame kaks numbrit:

1 number:
;

2 number:
.

(Slaid 5) 1. ülesanne. Kaks venda ühendasid oma raha aktsiate ostmiseks. Vanem panustas 500 rubla ja noorem 300 rubla. Mõne aja pärast müüsid nad aktsiad 1000 rubla eest. Kuidas nad peaksid selle raha omavahel ära jagama?

Lahendus.

Loomulik on jagada 100 r. selles osas, millesse nad on oma raha investeerinud, st. suhtega 500:300 = 5:3.

Nii et peate andma:

1) vanem vend
;

2) noorem vend
. Vastus: 625 rubla, 375 rubla

(Slaid 6) Lahenda suuliselt. Pärast õunte koristamist kuivatati üks osa neist ja teisest tehti mahla. Mitu õuna läks kuivatamiseks ja kui palju mahlaks?

    Harjutuste lahendus.

Uch.s.13 nr 37 (a, c). Jagage arv: