Tavaliste inimeste kujundid loos „Jaamaülem. A.S

Tunni teema: "AGA. S. Puškin" Jaamaülem».

pilt " väikemees ja tema positsioon ühiskonnas.

Eesmärgid:

hariv: õpetada loo sügavat mõistmist, kujundada kunstilise detaili kallal töötamise oskusi; õpetada tekstianalüüsi; aidata tunnetada "väikese inimese" positsiooni traagikat ühiskonnas; jälgige Dunya kujutise näitel universaalset "kadunud" laste teemat;

arendamine: loo tegelaste käitumissituatsioonide analüüs, kriitilise mõtlemise oskuste arendamine;

hariv: moraalikontseptsioonide kasvatamine, isade ja laste probleemi tõstatamine;

arendada vastutustunnet oma tegude eest.

Tundide ajal

ma . Org. Hetk

II . õpetaja sõna

Puškini ajal liiguti hobuse seljas. Postiteedel reisimine sai Puškini kaasaegsete jaoks tõeliseks sündmuseks, tee teema võib leida N. M. Karamzinist, A. S. Puškinist ja M. Ju. Lermontovist. A.S. Puškin reisis palju. Ja nii teeme täna ka reisi. Olid jaamad, kus väsinud hobuseid reisijate vastu vahetati

- Mis olid nende töötajate nimed, kes selle töö eest vastutasid? (jaamateenindajad).

- See räägib A. S. Puškini loost "Jaamaülem", mis lisati tsüklisse "Belkini lugu".

Millisesse kirjanduse žanrisse see teos teie arvates kuulub?

- Mida nimetatakse realismiks?

Realism kirjanduses - see on suund, mille peamiseks tunnuseks on tõepärane kujutlus reaalsusest ja selle tüüpilistest tunnustest ilma moonutuste ja liialdusteta. Realismi esindajad vene kirjanduses on A.S. Puškin, N.V. Gogol, A. P. Tšehhov, Gontšarov, sisse väliskirjandus- Balzac ja Stendhal, Thackeray ja Dickens, Jord Sand ja Victor Hugo.

5-6 klassis tutvusime ka selliste teostega: Turgenevi lugu "Mumu", Tolstoi lugu " Kaukaasia vang», Nekrasovi salm"Talupojalapsed". Realismi tekkimisest ja kujunemisest peale on selle peamiseks probleemiks olnud ja jääb inimese ja ühiskonna suhete probleem.

Meie tunni teema:"Aleksandr Sergejevitš Puškin" Jaamaülem". "Väikese inimese" kuvand, tema positsioon ühiskonnas. (Õpilased kirjutavad tunni teema vihikusse).

III . Eesmärkide seadmine.

Pöörake tähelepanu tunni teemale ja öelge, mida peame loo kaalumise käigus välja selgitama, millistele küsimustele peaksime vastama?

(Kes on "väike mees"? Kes loo kangelastest kehastas väikese mehe kuju?)

A. S. Puškin võttis oma loole epigraafi P. A. Vjazemski luuletusest “Jaam”, kuid muutis tsitaati, nimetades jaamaülemat “kollegiaalseks registripidajaks”, ja see on madalaim tsiviiljärgus. revolutsioonieelne Venemaa. Vaatame, kuidas jaamaülemate pildid loosse ilmuvad?

Ilmekas teksti lugemine.

Hooldajaid iseloomustavate märksõnade sissekanded vihikutesse : « tõeline märter”, “värisev hooldaja”, “rahumeelsed, abivalmid, kooselule kalduvad inimesed”, “autasude nõudmisel tagasihoidlik”, “mitte liiga ahne”.

- Kas Vyrini kuvand langeb nende ideedega kokku?

- Kuidas me teda esimest korda nägime?

- Otsige loost veel üks portree sellest kangelasest.

Mis on selles portrees muutunud?

-Mis need muutused põhjustas?

Märkmed vihikutes, juurdepääs kontseptsioonile – antitees.

- Millised omadused Vyrini tegelaskujus teile meeldisid? Mis tundeid see inimene sinus tekitab?

(Samson Vyrin on kõigi poolt alandatud, kuid täis väärikust mees. See tekitab tema vastu austust, kaastunnet tema leina vastu).

Õpetaja: Kirjanik võtab enda peale raske töö näidata ja selgitada tavainimese elu, keda kirjanduses iseloomustab mõiste "väike mees". Väikemees on kogu rahva esindaja ja iga kirjanik esindab teda omal moel. Kirjanik võtab näitamise enda pealeelu tavaline mees kõigi oma kogemuste, probleemide, hädade ja väikeste rõõmudega. “Väikese mehe” kujund on tüüpiline pilt 19. sajandi vene kirjanduses.

Õpetaja tutvustab "väikese" inimese mõistet kirjanduses. Õpilased kirjutavad definitsiooni vihikusse.

Väike mees - on lühike inimene sotsiaalne positsioon ja päritolu, ei ole andekas silmapaistvate võimetega, ei erista iseloomu tugevust, kuid samal ajal lahke, ei tee kellelegi halba, kahjutu. Nii Puškin kui ka Gogol soovisid väikese mehe kuvandit luues romantilisi kangelasi imetlema harjunud lugejatele meelde tuletada, et ka kõige tavalisem inimene on kaastunnet, tähelepanu ja toetust väärt inimene.

- Kas Vyrinit võib nimetada "väikeseks" inimeseks?

Kunstilise detaili roll:

Jutustaja, olles kord jaamaülema majas, ei vaata enam seinu. Lugege kirjeldust.

-Millisele detailile ruumi kirjelduses tähelepanu pöörata? (pildid) Jäta see detail meelde.

- Aga kas teil ei tekkinud küsimust: miks andis Puškin oma kangelasele sellise nime ja perekonnanime? Mida nad mõtlevad?

Mida tähendab eesnimi Simson? Mehe nimi Simsonil on heebrea juured. Algselt kõlas see nagu Shimshon ja seda tõlgiti kui "päikseline", kuid praegu võib leida selle nime "tugev" eksliku tähenduse, mis tekkis Simsoni ja Delila piiblilegendi tulemusena.

Piibli tähendamissõna Simsonist lugemine

Simsoni piiblilugu

Lapsepõlvest peale oli poisil erakordne jõud. Kui ta täiskasvanuks sai, otsustas ta abielluda vilisti naisega. Ükskõik kui palju ta vanemad talle meelde tuletasid, et Moosese (Moosese) seadus keelab abielluda ebajumalakummardajatega, vastas Simson, et igal reeglil on erand, ja abiellus oma valituga.

Ühel päeval läks ta linna, kus elas tema naine. Teel kohtas ta noort lõvi, kes tahtis talle kallale tormata, kuid Simson haaras lõvist hetkega kinni ja rebis selle kätega laiali nagu kitse.

Mitu päeva kestnud pulmapeo ajal küsis Simson pulmakülalistelt mõistatuse. Panus oli 30 särki ja 30 paari üleriideid, mille pidid maksma need, kes kaotasid. Külalised ei osanud arvata ja sundisid ähvardustega Simsoni naist temalt õiget vastust välja pressima. Öösel nõudis ta voodis, et abikaasa annaks mõistatusele vastuse ja hommikul rääkis ta seda oma hõimukaaslastele. Simsonil ei jäänud muud üle, kui kahju maksta. Selleks läks ta Askeloni, võitles 30 vilistiga, tappis nad, võttis riided seljast ja maksis kaotuse eest. See oli pulmapeo seitsmes päev. Äi andis Simsoni hoiatamata oma naise noorele mehele, kes oli Simsoni sõber. Ja Simson vastas neile:

Ta hakkas maksma kätte kogu vilisti rahvale. Ühel päeval püüdis ta kinni 300 rebast, sidus põlevad tõrvikud nende saba külge ja lasi rebased viljalõikuse ajaks vilisti põldudele. Põldudel põletati kogu vili. Simson ise peitis end mägedes. Hiljem läksid vilistid kättemaksu põhjusest teada saades Simsoni äia juurde ja põletasid ta koos tütrega. Nad arvasid, et see leevendab Simsoni viha. Kuid ta teatas, et tema kättemaks oli suunatud kõigi vilistite vastu ja see kättemaks oli alles algamas. Peagi "avas Simson jahi" Askeloni elanikele. Kogu see uhke linn kartis üht Simsonit, nii kartis, et keegi ei julgenud linnast lahkuda, elanikud olid nii ehmunud, nagu oleks linna piiranud võimas sõjavägi. Hiljem ründasid vilistid selle hirmu peatamiseks naaberhõimu Juuda valdusi.

Ühel päeval tuli kolm tuhat hõimumeest Simsoni juurde tema varjupaika mägedes. Juudid hakkasid Simsonit ette heitma, öeldes, et tema tõttu on nad ümbritsetud vilistidest, kellega neil pole jõudu võidelda.

Nad sidusid Simsoni käed tugevate nööridega kinni ja viisid ta kurust välja, kus ta end peitis. Aga kui vilistid tulid teda võtma, pingutas ta oma jõu, murdis köied ja jooksis minema. Kuna tal polnud kaasas relvi, võttis ta teel surnud eesli lõua ja tappis sellega kohtutud vilistid surnuks:

Peagi veetis Simson öö vilistite linnas Gazas. Elanikud said sellest teada, lukustasid linnaväravad ja otsustasid kangelase kinni püüda varahommikul. Aga Simson tõusis keskööl üles ja nägi, et värav oli lukus, rebis selle koos sammastega maha ja viis need koos trellidega Hebroni vastas asuva mäe tippu.

Simson alistus kirele salakavala vilisti Delila vastu, kes lubas vilistide valitsejatele tasu, et nad saaksid teada, mis on Simsoni tugevus. Pärast kolme ebaõnnestunud katset õnnestus tal teada saada tema jõu saladus.

Gustave Dore. Simsoni surm

Jõudu kaotanud Simsoni vangistati vilistide kätte, pimestati, aheldati ja heideti vanglasse.

Katsumus viis Simsoni siira meeleparanduse ja kahetsuseni. Varsti pidasid vilistid pidusöögi, kus nad tänasid oma jumalust Daagonit Simsoni nende kätte andmise eest ja tõid seejärel Simsoni templisse, et neid lõbustada. Vahepeal olid Simsoni juuksed tagasi kasvanud ja jõud hakkas tagasi tulema.Ja Simson hüüdis Issandat ja ütles: Issand Jumal! pea mind meeles ja tugevda mind alles nüüd, jumal! (Kohtumõistja 16:28)

Piibli lugu Simsonist lõpeb sõnumiga Simsoni matmisest perekonna hauakambrisse Sora ja Eštaoli vahel (Kohtumõistjate 16:31).

Kas välimus sobib? kangelane nimega Simson?

Mida tähendab tema perekonnanimi?

Õpetaja: A.S. Puškin reisis palju, poeet külastas Vyra jaama vähemalt 13 korda. Arvatakse, et Puškin andis loo "Jaamaülem" peategelase nime selle jaama nimest - Vana-Vene küla Vyra.

Loomade nimedest moodustatakse ka venekeelseid perekonnanimesid. Sõnastikus Vlad. Ivan. Dalia

"vyreha" - halb hobune, nag (Rjazi provintsis). Püüame kontseptsioone kombineerida. „Mis on jaamaülem? Tõeline märter... oma auastmega kaitstud ainult peksmise eest ja isegi mitte alati.

Võib-olla pole tema perekonnanimel sellega mingit pistmist. Kuid arvestades tõsiasja, et Puškin oli õigeusu kristlane, kirjutas ta vene inimesest, muutub kolmainsus vene kirjanduses traditsiooniks.Mis see kolmainsus on?

Pildid, mis kaunistasid tagasihoidlikku elukohta on esimene piibellik element.Nimeks Simson – religiooniga seotud teine ​​element, aga kus on kolmas?

Pöördume teksti juurde:

„Oh, Dunya, Dunya! Vanasti oli nii, et kes mööda läheb, kõik kiidavad, keegi hukka ei mõista. Vahel peremees, ükskõik kui vihane ta oli, rahunes tema juuresolekul maha ja rääkis minuga armulikult.Uskuge mind, söör: kullerid, kullerid rääkisid temaga pool tundi. Ta hoidis maja .... "

- Nõusolek väikeses peres, arm on nagu mis ..????? Paradiis, maapealne

- Ja Dunya edasi ???? Ingel. Isegi tuba näeb välja nagu alandlik elukoht. Siin elavad usu järgi kristlased ja päritolult slaavlased. Vanade idaslaavlaste seasvyriy - paradiis, vapustav salapärane maa, soe riik.

Kuidas jutustaja oma tütart kujutab?

"Tema ilu rabas mind," ja veidi kaugemale ilmub detail - "sinised silmad".

- Millised assotsiatsioonid teil on? fraas Sinised silmad?

Puhtus, kergeusklikkus, naiivsus.

Mida oskate öelda isa ja tütre suhete kohta?

Tsitaat???

(lk 239 – kas ma ei armastanud oma Dunyat?)

- "Jutustaja Vyrin nägi nende tutvuse alguses värsket ja rõõmsameelset." Otsime sellest kangelasest veel ühe portree.

- Mis on tema välimuses muutunud?

Miks sa oma loo alguses arvad Puškin juhib meie tähelepanu majahoidja maja piltidele?

- Mis on jutustaja eesmärk selle detaili juures nii üksikasjalikult peatuda?

- Milline näeb hooldaja maja välja pärast Dunya lahkumist?

Tuppa astudes tundsin pildid kohe ära ....

See oli mu sõbra lugu...

- Mis need muutused põhjustas?

Kord ja rahu kadusid, sest "tema poolt hoiti maja"

- Mis jääb muutumatuks?

Pildid ripuvad endiselt, illustratsioonid tähendamissõnale kadunud pojast.

- Lugege uuesti kirjeldust "piltidest, mis kaunistasid nende tagasihoidlikku, kuid korralikku elukohta".

Loos varieerub piibellik "kadunud poja" motiiv - üks igavestest teemadest, mida kantakse läbi maailma ajaloo ja maailma kultuuritraditsioonide etappide.

Kuidas see meie looga seostub?

- Võrrelgem tähendamissõna kadunud pojast ja meie lugu "kadunud tütrest".

Sissejuhatus tähendamissõna mõistesse. Määratluse salvestamine vihikusse.

Tähendamissõna - pikk, moraaliõpetust sisaldav allegoorilises vormis ülesehitav lugu. Tähendamissõna sisu on faabulale lähedane.

Ilmekas lugemine piibellikust "Tähendamissõna kadunud pojast".

Evangeeliumi tähendamissõna

Ühel mehel oli kaks poega; ja noorim neist ütles oma isale: 'Isa! anna mulle minu kõrval olev pärandvaraosa. Ja isa jagas pärandvara nende vahel. Mõne päeva pärast läks noorim poeg, olles kõik kokku korjanud, kaugele maale ja raiskas seal oma vara, elades laiali. Kui ta oli kõik ära elanud, tuli sellel maal suur nälg ja ta hakkas puudust tundma; ja ta läks ja ühines ühe selle maa elanikuga ja saatis ta oma põldudele sigu söötma. Ja ta täitis hea meelega oma kõhtu sarvedega, mis sõid sead, aga keegi ei andnud talle. Kui ta mõistusele tuli, ütles ta: kui palju on mu isa palgalisi leiba palju ja ma suren nälga: ma tõusen, lähen isa juurde ja ütlen talle: Isa! Ma olen pattu teinud taeva vastu ja teie ees ega ole enam väärt, et mind teie pojaks kutsutaks; võta mind kui üht oma palgalist. Ta tõusis ja läks isa juurde. Ja kui ta veel kaugel oli, nägi ta isa teda ja tundis kaastunnet; ja joostes langes talle kaela ja suudles teda. Poeg ütles talle: Isa! Ma olen pattu teinud taeva vastu ja teie ees ega ole enam väärt, et mind teie pojaks kutsutaks. Ja isa ütles oma teenijatele: Tooge parimad riided ja riietage ta ning pange talle sõrmus kätte ja kingad jalga; tooge nuumvasikas ja tapke see; Sööme ja olgem rõõmsad! sest see mu poeg oli surnud ja elab uuesti, ta oli kadunud ja leitakse üles. Ja neil hakkas lõbus. Tema vanim poeg oli põllul; ja tagasi tulles kuulis ta maja juurde jõudes laulu ja rõõmu. Ta ütles talle: Su vend tuli ja su isa tappis nuumvasika, sest ta võttis ta tervena. Ta sai vihaseks ega tahtnud sisse tulla. Isa läks välja ja kutsus teda. Aga ta ütles vastuseks oma isale: vaata, ma olen sind teeninud nii palju aastaid ega ole kunagi rikkunud su käske, aga sa pole mulle kunagi andnud kitse, et mu sõpradega lõbutseda; ja kui see su poeg, kes oli hooradega oma vara ära raisanud, tuli, siis tapsid sa talle nuumvasika. Ta ütles talle: Mu poeg! sa oled alati minuga ja kõik minu oma on sinu oma; aga oli vaja rõõmustada ja rõõmustada, et see su vend oli surnud ja on taas elus, kadunud ja leitud.

- Mis on selle tähendus?

- Millisel hetkel sai hooldaja aru, et ta ei saa oma tütart tagastada?

Väljend "vaene hooldaja".

- Miks Dunya isa nähes minestas?

Põhjuseks on varjatud süütunne tema mahajäetud vana üksiku isa ees.

- Miks Vyrin, nähes oma tütart rikkusest ja armastusest ümbritsetuna, püüab kangekaelselt teda koju tuua?

Sest ta mõistab tema positsiooni ühiskonnas.

- Mis on tema positsioon?

Hoidnud rikas härrasmees.

Minsky läheb Dunyasse külla. "Võimatu, võimatu, Avdotja Samsonovnal on külalised!"

Oluline detail!!!

Sel hetkel, kui husaar hobuseid nõudes majahoidja majja sisenes, õmbles Dunya vaheseina taga oma kleidi ise. Tõenäoliselt oli see tagasihoidlik kleit. Kui majahoidja Dunyat Minsky juures nägi, oli ta riietatud kogu moe luksusega. Ja mis sellest luksusest talle kuulub?

- Milline Minsky?

Ta oskab karjuda, solvata ja isegi piitsaga peksta, jämedalt lükkab Vyrini välja. Dunya kukub karjudes vaibale ja Minsky ei jookse tema tervise kohta küsima, vaid lükkab Vyrini välja.

- Kuidas Vyrin käitub, kui ta Minskit oma majas vastu võtab?

Ta annab talle oma voodi.

Kuidas Puškin oma loo lõpetab?

Jutustaja esimene visiit: “See oli kuum päev. Jaamast kolme versta kaugusel hakkas tibutama ja minut hiljem sadas paduvihma…”

Viimane visiit: “See juhtus sügisel. Hallikas pilved katsid taevast; koristatud põldudelt puhus külm tuul, mis kandis ära punase ja kollaselehedvastasolevatelt puudelt.

Sügis on aeg Saagikoristus.

Milline on maastiku roll loos?

Finaali stiil on ihne ja asjalik:

"Ta lamas siin ja lamas kaua" - see on kõik.

Siin pole esiplaanil Vyrin, mitte Minsky, vaid Dunya: "ilus daam", selline "hea daam", "kuulsusrikas daam". Kuid püüdes õnne saavutada, näitas ta isekust, sai õnnelikuks, nagu mõnikord öeldakse "kolmanda inimese" arvelt.

Õpetaja: Kadunud poja teema on asjakohane mitte ainult vene, vaid ka maailma kultuuris.

Kadunud poja lugu kujutavate maalide vaatamine.

Leidke loost "Jaamaülem" tsitaat, mis viitab selgelt eksinud inimesele. (“Võib-olla,” mõtles majahoidja, “toon koju oma kadunud lambaliha”).

- Millised on sarnasused ja erinevused Dunya saatuse ja piibli tähendamissõna kangelase saatuse vahel? (Mõlemad lahkuvad majast vastu isa tahtmist, kuid isa andestab mõlemale, kangelased kahetsesid. Dunya oli õnnelik, ei elanud lahustuvat elu, kuid tähendamissõna kangelasele anti andeks ja Dunya ei saanud andestust ja tema pisarad on seda kibedamad).

Kaua liivahunnikul lebanud "Kaunis Daam" leinas ilmselt kadunud paradiisi, lapsepõlve "sooja serva", armastust. Nüüd, kus kadunud tütar on tagasi tulnud, ei oota teda enam keegi, keegi ei tuleta meelde aega, mil tal kõik korras oli. Kas "kuuehobuse vanker" ja must mops asendasid pilte, mis kaunistasid tema ja ta isa rahu, nende paradiisi, nende "sooja maa".

- Niisiis, teeme kokkuvõtte. Kuidas on Simson Vyrini ja tema tütre lugu seotud evangeeliumi tähendamissõna süžeega?

Jaamaülema lõpp. Täiesti geniaalne, tõeliselt Puškini finaal.

- Kas Dunya abiellus või mitte? Kas ta on õnnelik või mitte?

Kuidas Dunya kõik need aastad elas, kas ta mäletas oma isa? Miks sa varem ei tulnud? Häbi? Mida sa kartsid? Või ei lasknud Minsky teda sisse?

Isegi kui eeldame, et Dunya on nüüd Minsky, kas te räägite tema õnnest. Milline on abielu ilma vanemliku õnnistuseta?

Sellise raske koormaga. Vyrin nägi Dunyat viimast korda minestamas. Isast eraldamise ajal sündisid talle lapsed, Vyrini lapselapsed, keda ta mitte ainult ei imetanud, vaid ka ei näinud, kuid ta armastas lapsi. Ta askeldas külalastega, kostitas neid pähklitega ja lõikas neile torusid.

- Kas see on normaalne, kas see on inimlik, kas see on abielu?

Võib-olla aitas emadus Dunyal kogeda varem tundmatuid tundeid. Need tunded aga ei rikastanud tema elu, vaid, vastupidi, süvendasid tema süütunnet isa ees.

Hooldaja sõnad, et Dunya võib kuskil kõrtsi pühkida, ei läinud tõeks, aga Minsky sõnad Dunya õnne kohta samuti ei täitunud, sest mis õnne saab inimene, kes elab sellise koormaga nagu tema.

isetehtud harjutus vastake küsimusele kirjalikult: mis te arvate, mille pärast Dunya nuttis.

Üks esimesi, kes käsitles "väikese mehe" teemat, oli Aleksander Sergejevitš Puškin loos "Jaamaülem". Lugejad kuulavad erilise huvi ja tähelepanuga lugu Belkinist, kes on kõigi kirjeldatud sündmuste pealtnägija. Loo erilise vormi – konfidentsiaalse vestluse – tõttu on lugejad läbi imbunud meeleolust, mida autor-jutustaja vajab. Tunneme vaesele hooldajale kaasa. Usume, et see on kõige õnnetum klass ametnikke, keda keegi solvab, solvab ka ilma ilmse vajaduseta, vaid selleks, et põhiliselt endale tõestada oma tähtsust või kiirendada oma teekonda mõne minuti võrra.

Kuid Vyrin ise harjus selles ebaausas maailmas elama, kohandas oma lihtsat elu ja tundis heameelt õnne üle, mis talle tütre näol saadeti. Ta on tema rõõm, kaitsja, abiline äris. Vaatamata oma üsna noorele eale on Dunya juba astunud jaama perenaise rolli. Ta alandab vihaseid külastajaid ilma hirmu ja piinlikkuseta. Oskab ilma pikema jututa rahustada maha kõige rohkem "kukke". Selle tüdruku loomulik ilu võlub möödujaid. Dunyat nähes unustavad nad, et neil oli kuhugi kiire, nad tahtsid armetu eluruumi lahkuda. Ja tundub, et see jääb alati nii: ilus perenaine, rahulik vestlus, rõõmsameelne ja õnnelik hooldaja ... Need inimesed on naiivsed ja vastutulelikud, nagu lapsed. Nad usuvad lahkusesse, õilsusse, ilu jõusse...

Dunyat nähes soovis leitnant Minsky seiklust, romantikat. Ta ei kujutanud ette, et vaene isa, neljateistkümnenda klassi ametnik, julgeb talle vastu hakata – husaar, aristokraat, rikas mees. Dunyat otsides pole Vyrinil õrna aimugi, mida ta ette võtab, kuidas oma tütart aidata. Ta, armastades tohutult Dunyat, loodab imele ja see juhtub. Minski leidmine suurest Peterburist on peaaegu võimatu. Kuid ettehooldus juhib õnnetut isa. Ta näeb oma tütart, mõistab tema positsiooni – rikkalt hoitud naine – ja tahab ta ära võtta. Kuid Minsky ajab ta jõnksudesse.

Vyrin mõistab esimest korda kogu kuristikku, mis lahutab teda jõukast aristokraadist Minskyst. Vanamees näeb oma lootustes põgenik tagasi tuua mõttetust.

Mis jääb vaesele isale, kes on kaotanud tütre ees toetuse, elu mõtte? Naastes joob ta, valades veiniga üle oma leina, üksinduse, solvumise kogu maailma pärast. Enne meid on nüüd alavääristatud inimene, kes ei ole millestki huvitatud, elu koormatud – see hindamatu kingitus.

Kuid Puškin poleks olnud suurepärane, kui ta poleks näidanud elu kogu selle mitmekesisuses ja arengus. Elu on palju rikkam ja leidlikum kui kirjandus ning kirjanik näitas seda meile. Simson Vyrini kartused ei täitunud. Tema tütar ei muutunud õnnetuks. Tõenäoliselt sai temast Minsky naine. Pärast isa hauda külastamist nutab Dunya kibedalt. Ta mõistab, et kiirendas oma isa surma. Kuid ta ei jooksnud lihtsalt kodust ära, vaid ta viis ta minema kallima poolt. Algul ta nuttis ja siis leppis saatusega. Ja teda ei ootanud ees kõige hullem saatus. Me ei süüdista teda, Dunya ei otsustanud kõike. Ka kirjanik ei otsi süüdlasi. Ta näitab lihtsalt episoodi õigusteta ja vaese jaamaülema elust.

Lugu tähistas vene kirjanduses omamoodi "väikeste inimeste" piltide galerii loomise algust. Selle teema juurde pöörduvad hiljem Gogol ja Dostojevski, Nekrasov ja Saltõkov-Štšedrin ... Aga suur Puškin seisis selle teema alguse juures

“Jaamaülem” on üks lugudest, mis sisalduvad A. S. Puškini kuulsas teoses “Hiljase Ivan Petrovitš Belkini lood”. Jaamaagendis tutvustab autor meile rasket ja rõõmutut elu tavalised inimesed, nimelt jaamaülemad, pärisorjuse ajal. Puškin juhib lugeja tähelepanu tõsiasjale, et nende inimeste väliselt rumal ja leidlik tööülesannete täitmine peitub raske, sageli tänamatu töö, täis vaeva ja muresid. Miks nad jaamaülemat ei süüdista? "Ilm on väljakannatamatu, tee on halb, kutsar on kangekaelne, hobuseid ei aeta - ja hooldaja on süüdi ...". Vähesed möödakäijad võtavad jaamaülemaid inimeste, rohkem "inimkonna koletiste" jaoks, kuid "need nii laimatud hooldajad on üldiselt rahumeelsed inimesed, loomult kohusetundlikud, kogukonnaelule kalduvad, tagasihoidlikud aunõuded ja mitte liiga ahned. ." Vähesed möödujad tunnevad huvi jaamaülemate elu vastu, kuid reeglina on igaühel neist raske saatus, milles on palju pisaraid, kannatusi ja leina.

Simson Vyrini elu ei erinenud temasuguste jaamaülemate elust, kes oma pere ülalpidamiseks kõige vajalikuma omandamiseks olid valmis vaikselt kuulama ja sama vaikselt taluma lõputuid solvanguid ja etteheiteid, mis neile suunatud. . Tõsi, Simson Vyrini pere oli väike: tema ja ilus tütar. Simsoni naine suri. Dunya (see oli tütre nimi) huvides elas Simson. Neljateistkümneaastaselt oli Dunya isa tõeline abimees: ta koristas maja, valmistas õhtusööki, teenindas möödujat - ta oli kõiges käsitööline, kõik oli tema kätes vaieldav. Vaadates Dunini ilu, muutusid lahkemaks ja halastavamaks isegi need, kes reeglina jaamaülemaid ebaviisakalt kohtlesid.

Meie esmatutvuse ajal Simson Vyriniga nägi ta välja "värske ja rõõmsameelne". Hoolimata raskest tööst ning sageli möödujate ebaviisakast ja ebaõiglasest kohtlemisest ei ole ta kibestunud ja seltskondlik.

Samas, kuidas lein võib inimest muuta! Vaid paar aastat hiljem näeb autor Simsoniga kohtudes enda ees korrastamata, joobuma kalduvat vanameest, kes oma mahajäetud korrastamata eluruumis tuimalt vegeteerib. Tema Dunya, tema lootus, see, mis andis jõudu elada, lahkus võõra husaariga. Ja mitte isa õnnistusega, nagu ausate inimeste seas kombeks, vaid salaja. Simsonil oli kohutav mõelda, et tema kallis laps, tema Dunya, keda ta kaitses kõigi ohtude eest nii hästi kui suutis, tegi seda temaga ja mis kõige tähtsam, iseendaga – temast ei saanud naine, vaid armuke. Puškin tunneb oma kangelasele kaasa ja kohtleb teda lugupidavalt: au on Simsoni jaoks üle kõige, üle jõukuse ja raha. Saatus võitis seda meest rohkem kui korra, kuid miski ei pannud teda nii madalale vajuma, lõpetama elu armastamise nii palju kui oma armastatud tütre tegu. Materiaalne vaesus on Simsoni jaoks tühiasi võrreldes hingetühjusega.

Simson Vyrini majas rippusid seinal pildid, mis kujutavad lugu kadunud pojast. Hooldaja tütar kordas piiblilegendi kangelase tegu. Ja suure tõenäosusega nagu piltidel kujutatud kadunud poja isa, ootas jaamaülem oma tütart, valmis andeks andma. Kuid Dunya ei tulnud tagasi. Ja isa ei leidnud meeleheitest endale kohta, teades, kuidas sellised lood sageli lõppevad: “Peterburis on neid palju, noored lollid, täna satiinis ja sametis ja homme, näed, tänavat pühkimas. , koos viljatu kõrtsiga. Kui mõnikord arvate, et Dunya võib-olla kohe kaob, siis patustate tahes-tahtmata ja soovite talle hauda ... "

Midagi head ei lõppenud ja jaamaülema katse tütar koju tagasi tuua. Pärast seda, joonud meeleheitest ja leinast veelgi rohkem, suri Simson Vyrin. Selle mehe kujundis näitas Puškin tavaliste inimeste, ennastsalgavate töötajate sünget elu, mis oli täis probleeme ja alandusi, keda iga mööduja ja reisija püüab solvata. Kuid sageli on sellised lihtsad inimesed nagu jaamaülem Samson Vyrin aususe ja kõrgete moraalinormide näide.

Teema: A.S. Puškin. "Jaamaülem"

Eesmärgid: aidata õpilastel tunda “väikese mehe” ühiskonnas valitseva olukorra traagikat, jälgida Dunya kujutise näitel “kadunud” laste universaalset teemat, arendada tekstianalüüsi oskusi, kasvatada vastutustunnet oma ees. tegusid, häid suhteid inimestega

Tundide ajal

    Orgmoment

    Õpetaja sissejuhatav kõne

Lugu "Jaamaülem" on A. S. Puškini loomingus olulisel kohal ja kogu vene kirjanduse jaoks väga oluline. See kujutab peaaegu esimest korda "väikese inimese" eluraskusi, valu ja kannatusi. Sellega algab vene kirjanduses “alandatud ja solvatud” teema, mis tutvustab teile lahkeid, vaikseid, kannatavaid kangelasi ja võimaldab teil näha mitte ainult tasadust, vaid ka nende hinge ja südame suurust.

Muusika kõlab. Mussorgski. "Pisar"

    Lugemisseanss. Töö tekstiga

Mida sa muusikat kuulates ette kujutad? Milliseid episoode mäletate? Millele sa mõtlesid?

Miks on loo nimi "Jaamaülem"?

Lugege loo epigraafi. Mis on teie arvates selle tähendus? Leidke loost sõnad, mis aitavad teil seda mõista.

(Epigraaf on võetud P.A. Vjazemski luuletusest “Jaam”. Puškin muutis tsitaati, nimetades jaamaülemat “kollegiaalseks registripidajaks (revolutsioonieelse Venemaa madalaim tsiviilasutus), mitte aga provintsi registripidajaks, mis on kõrgem auaste”). .

Õpilased alustavad teksti "kümblust", leiavad ja loevad lõigud sõnadest: "Mis on jaamaülem?" sõnadele: "Nende vestlustest ...".

Millised on jaamaülemate kujutised narratiivis?

Kirjutage üles viis või kuus võtmesõna või fraasi, mis aitavad neid iseloomustada. (“Tõeline märter”, “värisev hooldaja”, “inimesed on rahumeelsed, abivalmid, kooselule kalduvad”, “auhinnanõudes tagasihoidlik”, “mitte liiga ahne”).

Kas Vyrini kuvand langeb nende ideedega kokku? Kuidas me seda esimest korda nägime? ("Näen nagu praegugi omanikku ennast, umbes viiekümneaastast meest, värske ja jõuline ning tema pikka rohelist mantlit kolme medaliga pleekinud lintidel").

Otsige loost veel üks portree sellest kangelasest. Mis on selles portrees muutunud? („Kindlasti oli see Simson Vyrin; aga kui vana ta oli. Sel ajal, kui ta mu reisikirja ümber kirjutas, vaatasin tema halle juukseid, pika raseerimata näo sügavaid kortse, tema küürus selga – ega suutnud imestada kuidas kolm või neli aastat võiks muuta rõõmsameelsest mehest hapraks vanameheks").

Mis need muutused põhjustas? (Õpilased jutustavad ümber, loevad ette katkendeid loost, rääkides sellest, mida Simson Vyrin koges).

Jutt majahoidjast algab sõnadega “Päev oli palav. Kolm versta jaamast hakkas tilkuma ja minut hiljem leotas paduvihm mind viimse niidini. Uurige, kuidas see lõpeb ("See juhtus sügisel. Hallid pilved katsid taevast, koristatud põldudelt puhus külm tuul, mis puhus vastutulevatelt puudelt punaseid ja kollaseid lehti"). Miks Puškin joonistab nii erinevaid looduspilte? Mis on nende roll? (Loodus aitab mõista kangelase meeleolu, mõista tema sisemaailma, rõõmustab koos temaga ja tunneb kaasa).

Millised omadused Vyrini tegelaskujus teile meeldisid? Mis tundeid see inimene sinus tekitab? (Samson Vyrin on kõigi poolt alandatud, kuid täis väärikust mees. See tekitab tema vastu austust, kaastunnet tema leina vastu).

Muusika kõlab

Leidke ruumi kirjeldus, kus jutustaja viibib. Millele ta meie tähelepanu juhtis? Miks? (Piltidel, mis kujutavad lugu kadunud pojast. Siin ennustatakse justkui Dunya edasist saatust).

Valmistage ette suuline lugu "Dunya portree". (Seda teeb koolitatud õpilane).

Millist rolli mängis Dunya Vyrini elus? ("Maja oli tema käes ...")

Mis ütleb jutustajale, et Dunya ei jää kauaks jaama? (ta käitus nagu "valgust näinud tüdruk"). Puškin ei lasku kunagi oma kangelaste tegude üksikasjalikku selgitusse, vaid arvab alati suurepäraselt, kuidas see või teine ​​inimene oleks pidanud erinevates olukordades käituma. Ja kuigi loos on esiplaanil kujutatud hooldajat ennast, saame algusest peale aru, et Dunya kuvandil on oluline roll. Ja koos "väikese inimese" probleemiga näitab see teos selgelt veel üht universaalse inimliku tähtsusega probleemi (pidage meeles õpetlikke pilte, mis kujutavad "kadunud poega") - "kadunud" lapsed ja nende saatus.

Pidage meeles Piibli mõistusõna kadunud pojast (õpilased jutustavad tähendamissõna ümber). Mis on selle tähendus? Kuidas meenutab Dunya saatus selle tähendamissõna kangelase lugu? (Dunya lahkub kodust, jätab isa maha).

Kas Dunya lahkub oma vanematekodust kergesti või valuga? (Seda, et Dunya ei lahkunud oma vanematekodust kerge südamega, ütleb vaid üks alatu lause: "Kutsar ... ütles, et Dunya nuttis kogu tee, kuigi näis, et ta sõidab omal soovil") .

Kuidas Duna Minskyga elab? (Ta on õnnelik).

Kas seda õnne saab pilvetuks nimetada? (Ei. Ta mõtleb oma isale. Tema ilmumisel ta minestab. Südametunnistus piinab teda.)

Kas Vyrin teab, et Dunya on õnnelik? (Ei. Aga ta teab hästi, kuidas see sellistel puhkudel juhtub). Otsige tekstist üles tema põhjendus selles küsimuses. ("Mitte esimene, mitte viimane, võrgutas mööduv reha, aga siis hoidis ta neid kinni ja jättis nad maha. Peterburis on neid palju, noored lollid, täna satiinis ja sametis ja homme, näete , pühkides tänavat koos kõrtsi aidaga”).

See, millest Vyrin mõtleb ja mida ta kardab, pole fantaasia, vaid reaalsus, nii et me mitte ainult ei tunne kaasa kangelase kibedale üksindusele, vaid mõtleme ka sellele, et maailm, milles Vyrinid elavad, ei ole paigutatud Parim viis.

Millal me Dunyaga viimast korda kohtume? Kas Vyrini hirmud said tõeks? Mida me näeme Dunyat tema isa haual? (Töö tekstiga).

Pöörake tähelepanu A.V maali reproduktsioonile. Veneetsia "Dunya oma isa haual". Milliseid tundeid tekitab tema vaikse leina pilt? Võrrelge seda illustratsiooni teiste kunstnike reproduktsioonidega (H.R. Rembrandt "Kadunud poja tagasitulek", B. E. Murillo "Kadunud poja tagasitulek", L. Spada "Kadunud poja tagasitulek" jne) Mis on ühine ja mis vahe on piltkangelastel. (Kuulsate kunstnike maalidel kahetses kadunud poeg ja talle anti andeks. Dunya kahetses ka, kuid liiga hilja. Tema isa suri, ta ei saanud temalt andestust ja ta pisarad on seda kibedamad.)

Millist käsku Dunya rikkus? Mis paneb teda oma saatuse peale mõtlema? (Dunya rikkus ühte peamistest käskudest: "Austa oma isa ja ema" ja kannatab selle pärast suuresti. Tüdruku saatus paneb meid mõtlema vastutusele oma tegude eest meie lähedaste inimeste ees ..)

Eksinud ja seejärel meelt parandanud inimese teema on asjakohane igal ajal ja igas vanuses. "Nii nagu sa tahad, et inimesed sulle teeksid, nii tehke ka sina neile," ütles Jeesus kord. Kuidas sa neist sõnadest aru saad? Kuidas saab neid seostada looga "Jaamaülem"?

4. Tunni tulemus.

Mida sa täna tunnist kaasa võtad? Mida sa õppisid? Millele sa mõtlesid?

See on lahke, inimlik suhtumine inimestesse, olenemata nende positsioonist, et A.S. Puškin. Ta ei räägi lihtsalt oma kangelaste saatusest, vaid justkui vaataks nende hinge ja paneb sind ja mind elama nende elusid ja tundeid, hoiatab võimalike vigade eest.

Milline kahest väitest:

Ma ei tea muid üleoleku märke peale lahkuse” (R. Rolland) ja

Nagu sa tahad, et inimesed sulle teeksid, nii sa teed ka neile” (“Piiblist”) – kas lõpetaksid tänase õppetunni ja miks?

    D / Z: essee-miniatuur: Kas ma käitun alati oma südametunnistuse järgi?

Õpetada tekstianalüüsi, aidata õpilastel tunnetada "väikese mehe" positsiooni traagikat ühiskonnas, jälgida universaalset "kadunud" laste teemat, kasutades eeskujuks Dunya kuvandit, kasvatada vastutustunnet oma elu eest. teod, head suhted inimestega – need on selle õppetunni eesmärgid.

Oma avasõnas ütlen, et lool “Jaamaülem” on A. S. Puškini loomingus oluline koht ja see on kogu vene kirjanduse jaoks väga oluline. See kujutab peaaegu esimest korda "väikese inimese" eluraskusi, valu ja kannatusi. Sellega algab vene kirjanduses “alandatud ja solvatud” teema, mis tutvustab teile lahkeid, vaikseid, kannatavaid kangelasi ja võimaldab teil näha mitte ainult tasadust, vaid ka nende hinge ja südame suurust.

Muusika kõlab. Mussorgski. "Pisar"

Mida sa muusikat kuulates ette kujutad? Milliseid episoode mäletate? Millele sa mõtlesid?

Miks on loo nimi "Jaamaülem"?

Lugege loo epigraafi. Mis on teie arvates selle tähendus? Leidke loost sõnad, mis aitavad teil seda mõista.

(Epigraaf on võetud P.A. Vjazemski luuletusest “Jaam”. Puškin muutis tsitaati, nimetades jaamaülemat “kollegiaalseks registripidajaks (revolutsioonieelse Venemaa madalaim tsiviilasutus), mitte aga provintsi registripidajaks, mis on kõrgem auaste”). .

Õpilased alustavad keelekümblus” teksti, otsige üles ja lugege läbi lõigud sõnadest: "Mis on jaamaülem?" sõnadele: "Nende vestlustest ...".

Millised on jaamaülemate kujutised narratiivis?

Kirjutage üles viis või kuus võtmesõna või fraasi, mis aitavad neid iseloomustada. (“Tõeline märter”, “värisev hooldaja”, “inimesed on rahumeelsed, abivalmid, kooselule kalduvad”, “auhinnanõudes tagasihoidlik”, “mitte liiga ahne”).

Kas Vyrini kuvand langeb nende ideedega kokku? Kuidas me seda esimest korda nägime? ("Näen nagu praegugi omanikku ennast, umbes viiekümneaastast meest, värske ja jõuline ning tema pikka rohelist mantlit kolme medaliga pleekinud lintidel").

Otsige loost veel üks portree sellest kangelasest. Mis on selles portrees muutunud? („Kindlasti oli see Simson Vyrin; aga kui vana ta oli. Sel ajal, kui ta mu reisikirja ümber kirjutas, vaatasin tema halle juukseid, pika raseerimata näo sügavaid kortse, tema küürus selga – ega suutnud imestada kuidas kolm või neli aastat võiks muuta rõõmsameelsest mehest hapraks vanameheks").

Mis need muutused põhjustas? (Õpilased jutustavad ümber, loevad ette katkendeid loost, rääkides sellest, mida Simson Vyrin koges).

Jutt majahoidjast algab sõnadega “Päev oli palav. Kolm versta jaamast hakkas tilkuma ja minut hiljem leotas paduvihm mind viimse niidini. Uurige, kuidas see lõpeb ("See juhtus sügisel. Hallid pilved katsid taevast, koristatud põldudelt puhus külm tuul, mis puhus vastutulevatelt puudelt punaseid ja kollaseid lehti"). Miks Puškin joonistab nii erinevaid looduspilte? Mis on nende roll? (Loodus aitab mõista kangelase meeleolu, mõista tema sisemaailma, rõõmustab koos temaga ja tunneb kaasa).

Millised omadused Vyrini tegelaskujus teile meeldisid? Mis tundeid see inimene sinus tekitab? (Samson Vyrin on kõigi poolt alandatud, kuid täis väärikust mees. See tekitab tema vastu austust, kaastunnet tema leina vastu).

Muusika kõlab

Leidke ruumi kirjeldus, kus jutustaja viibib. Millele ta meie tähelepanu juhtis? Miks? (Piltidel, mis kujutavad lugu kadunud pojast. Siin ennustatakse justkui Dunya edasist saatust).

Valmistage ette suuline lugu "Dunya portree". (Seda teeb koolitatud õpilane).

Millist rolli mängis Dunya Vyrini elus? ("Maja oli tema käes ...")

Mis ütleb jutustajale, et Dunya ei jää kauaks jaama? (ta käitus nagu "valgust näinud tüdruk"). Puškin ei lasku kunagi oma kangelaste tegude üksikasjalikku selgitusse, vaid arvab alati suurepäraselt, kuidas see või teine ​​inimene oleks pidanud erinevates olukordades käituma. Ja kuigi loos on esiplaanil kujutatud hooldajat ennast, saame algusest peale aru, et Dunya kuvandil on oluline roll. Ja koos "väikese inimese" probleemiga näitab see teos selgelt veel üht universaalse inimliku tähtsusega probleemi (pidage meeles õpetlikke pilte, mis kujutavad "kadunud poega") - "kadunud" lapsed ja nende saatus.

Pidage meeles Piibli mõistusõna kadunud pojast (õpilased jutustavad tähendamissõna ümber). Mis on selle tähendus? Kuidas meenutab Dunya saatus selle tähendamissõna kangelase lugu? (Dunya lahkub kodust, jätab isa maha).

Kas Dunya lahkub oma vanematekodust kergesti või valuga? (Seda, et Dunya ei lahkunud oma vanematekodust kerge südamega, ütleb vaid üks alatu lause: "Kutsar ... ütles, et Dunya nuttis kogu tee, kuigi näis, et ta sõidab omal soovil") .

Kuidas Duna Minskyga elab? (Ta on õnnelik).

Kas seda õnne saab pilvetuks nimetada? (Ei. Ta mõtleb oma isale. Tema ilmumisel ta minestab. Südametunnistus piinab teda.)

Kas Vyrin teab, et Dunya on õnnelik? (Ei. Aga ta teab hästi, kuidas see sellistel puhkudel juhtub). Otsige tekstist üles tema põhjendus selles küsimuses. ("Mitte esimene, mitte viimane, võrgutas mööduv reha, aga siis hoidis ta neid kinni ja jättis nad maha. Peterburis on neid palju, noored lollid, täna satiinis ja sametis ja homme, näete , pühkides tänavat koos kõrtsi aidaga”).

See, millest Vyrin mõtleb ja mida ta kardab, pole fantaasia, vaid reaalsus, nii et me mitte ainult ei tunne kaasa kangelase kibedale üksindusele, vaid mõtleme ka sellele, et maailm, milles Vyrinid elavad, ei ole paigutatud Parim viis.

Millal me Dunyaga viimast korda kohtume? Kas Vyrini hirmud said tõeks? Mida me näeme Dunyat tema isa haual? (Töö tekstiga).

Pöörake tähelepanu A.V maali reproduktsioonile. Veneetsia "Dunya oma isa haual". Milliseid tundeid tekitab tema vaikse leina pilt? Võrrelge seda illustratsiooni teiste kunstnike reproduktsioonidega (H.R. Rembrandt "Kadunud poja tagasitulek", B. E. Murillo "Kadunud poja tagasitulek", L. Spada "Kadunud poja tagasitulek" jne) Mis on ühine ja mis vahe on piltkangelastel. (Kuulsate kunstnike maalidel kahetses kadunud poeg ja talle anti andeks. Dunya kahetses ka, kuid liiga hilja. Tema isa suri, ta ei saanud temalt andestust ja ta pisarad on seda kibedamad.)

Millist käsku Dunya rikkus? Mis paneb teda oma saatuse peale mõtlema? (Dunya rikkus ühte peamistest käskudest: "Austa oma isa ja ema" ja kannatab selle pärast suuresti. Tüdruku saatus paneb meid mõtlema vastutusele oma tegude eest meie lähedaste inimeste ees ..)

Eksinud ja seejärel meelt parandanud inimese teema on asjakohane igal ajal ja igas vanuses. "Nii nagu sa tahad, et inimesed sulle teeksid, nii tehke ka sina neile," ütles Jeesus kord. Kuidas sa neist sõnadest aru saad? Kuidas saab neid seostada looga "Jaamaülem"?

Pöörake tähelepanu piiblilugu illustreerivale pildile. See on V.D. Polenov "Kristus ja patune", mida näidati esimest korda XV rändnäitusel 1887. aastal. "Kes teie seas on patuta, visake teda kõigepealt kiviga," vastas Kristus vihast erutatud rahvahulgale küsimusele, kuidas käituda naisega, kes on süüdi mõistetud abielurikkumises ja allub Moosese seadusele. kividega loopima.

Mis võib teie arvates ühendada kahte nii erinevat teost (lugu "Jaamaülem" ja Polenovi maal)? (Kutse andeksandmiseks ja lahkuse jutlustamine).

Millistes teistes teostes, mida olete lugenud, tõstatatakse "kadunud" laste probleem?

Õppetunni kokkuvõte.

Mida sa täna tunnist kaasa võtad? Mida sa õppisid? Millele sa mõtlesid?

See on lahke, inimlik suhtumine inimestesse, olenemata nende positsioonist, et A.S. Puškin. Ta ei räägi lihtsalt oma kangelaste saatusest, vaid justkui vaataks nende hinge ja paneb sind ja mind elama nende elusid ja tundeid, hoiatab võimalike vigade eest.

Milline kahest väitest: "Ma ei tea muid üleoleku märke peale lahkuse" (R. Rolland) ja "Nii nagu sina tahad, et inimesed sulle teeksid, nii tehke sina neile" ("Piiblist") - kas sa lõpetaksid tänase õppetunni ja miks?

Kodus kirjutavad õpilased essee-miniatuuri ühel teemal:

1. Kas leiate Dunya ("Jaamaülem") ja Marya Gavrilovna ("Lumetorm") saatuses midagi ühist; 2. Kas ma käitun alati oma südametunnistuse järgi?

Viited.

A.S. Puškin "Jaamaülem"

Õpetada tekstianalüüsi, aidata õpilastel tunnetada "väikese mehe" positsiooni traagikat ühiskonnas, jälgida universaalset "kadunud" laste teemat, kasutades eeskujuks Dunya kuvandit, kasvatada vastutustunnet oma elu eest. teod, head suhted inimestega – need on selle õppetunni eesmärgid.

Sissejuhatavates märkustes ütlen, et lool "Jaamaülem" on loovuses oluline koht ja see on kogu vene kirjanduse jaoks väga oluline. See kujutab peaaegu esimest korda "väikese inimese" eluraskusi, valu ja kannatusi. Sellega algab vene kirjanduses “alandatud ja solvatud” teema, mis tutvustab teile lahkeid, vaikseid, kannatavaid kangelasi ja võimaldab teil näha mitte ainult tasadust, vaid ka nende hinge ja südame suurust.

Muusika kõlab. Mussorgski. "Pisar"

Mida sa muusikat kuulates ette kujutad? Milliseid episoode mäletate? Millele sa mõtlesid?

Miks on loo nimi "Jaamaülem"?

Lugege loo epigraafi. Mis on teie arvates selle tähendus? Leidke loost sõnad, mis aitavad teil seda mõista.

(Epigraaf on võetud luuletusest “Jaam”. Puškin muutis tsitaati, nimetades jaamaülemat “kollegiaalseks registripidajaks (revolutsioonieelse Venemaa madalaim tsiviilasutus), mitte aga provintsi registripidajaks, mis on kõrgem auaste”).

Õpilased alustavad keelekümblus” teksti, otsige üles ja lugege läbi lõigud sõnadest: "Mis on jaamaülem?" sõnadele: "Nende vestlustest ...".

Millised on jaamaülemate kujutised narratiivis?

Kirjutage üles viis või kuus võtmesõna või fraasi, mis aitavad neid iseloomustada. (“Tõeline märter”, “värisev hooldaja”, “inimesed on rahumeelsed, abivalmid, kooselule kalduvad”, “auhinnanõudes tagasihoidlik”, “mitte liiga ahne”).

Kas Vyrini kuvand langeb nende ideedega kokku? Kuidas me seda esimest korda nägime? ("Näen nagu praegugi omanikku ennast, umbes viiekümneaastast meest, värske ja jõuline ning tema pikka rohelist mantlit kolme medaliga pleekinud lintidel").

Otsige loost veel üks portree sellest kangelasest. Mis on selles portrees muutunud? („Kindlasti oli see Simson Vyrin; aga kui vana ta oli. Sel ajal, kui ta mu reisikirja ümber kirjutas, vaatasin tema halle juukseid, pika raseerimata näo sügavaid kortse, tema küürus selga – ega suutnud imestada kuidas kolm või neli aastat võiks muuta rõõmsameelsest mehest hapraks vanameheks").

Mis need muutused põhjustas? (Õpilased jutustavad ümber, loevad ette katkendeid loost, rääkides sellest, mida Simson Vyrin koges).

Jutt majahoidjast algab sõnadega “Päev oli palav. Kolm versta jaamast hakkas tilkuma ja minut hiljem leotas paduvihm mind viimse niidini. Uurige, kuidas see lõpeb ("See juhtus sügisel. Hallid pilved katsid taevast, koristatud põldudelt puhus külm tuul, mis puhus vastutulevatelt puudelt punaseid ja kollaseid lehti"). Miks Puškin joonistab nii erinevaid looduspilte? Mis on nende roll? (Loodus aitab mõista kangelase meeleolu, mõista tema sisemaailma, rõõmustab koos temaga ja tunneb kaasa).

Millised omadused Vyrini tegelaskujus teile meeldisid? Mis tundeid see inimene sinus tekitab? (Samson Vyrin on kõigi poolt alandatud, kuid täis väärikust mees. See tekitab tema vastu austust, kaastunnet tema leina vastu).

Muusika kõlab

Leidke ruumi kirjeldus, kus jutustaja viibib. Millele ta meie tähelepanu juhtis? Miks? (Piltidel, mis kujutavad lugu kadunud pojast. Siin ennustatakse justkui Dunya edasist saatust).

Valmistage ette suuline lugu "Dunya portree". (Seda teeb koolitatud õpilane).

Millist rolli mängis Dunya Vyrini elus? ("Maja oli tema käes ...")

Mis ütleb jutustajale, et Dunya ei jää kauaks jaama? (ta käitus nagu "valgust näinud tüdruk"). Puškin ei lasku kunagi oma kangelaste tegude üksikasjalikku selgitusse, vaid arvab alati suurepäraselt, kuidas see või teine ​​inimene oleks pidanud erinevates olukordades käituma. Ja kuigi loos on esiplaanil kujutatud hooldajat ennast, saame algusest peale aru, et Dunya kuvandil on oluline roll. Ja koos "väikese inimese" probleemiga näitab see teos selgelt veel üht universaalse inimliku tähtsusega probleemi (pidage meeles õpetlikke pilte, mis kujutavad "kadunud poega") - "kadunud" lapsed ja nende saatus.

Pidage meeles Piibli mõistusõna kadunud pojast (õpilased jutustavad tähendamissõna ümber). Mis on selle tähendus? Kuidas meenutab Dunya saatus selle tähendamissõna kangelase lugu? (Dunya lahkub kodust, jätab isa maha).

Kas Dunya lahkub oma vanematekodust kergesti või valuga? (Seda, et Dunya ei lahkunud oma vanematekodust kerge südamega, ütleb vaid üks alatu lause: "Kutsar ... ütles, et Dunya nuttis kogu tee, kuigi näis, et ta sõidab omal soovil") .

Kuidas Duna Minskyga elab? (Ta on õnnelik).

Kas seda õnne saab pilvetuks nimetada? (Ei. Ta mõtleb oma isale. Tema ilmumisel ta minestab. Südametunnistus piinab teda.)

Kas Vyrin teab, et Dunya on õnnelik? (Ei. Aga ta teab hästi, kuidas see sellistel puhkudel juhtub). Otsige tekstist üles tema põhjendus selles küsimuses. ("Mitte esimene, mitte viimane, võrgutas mööduv reha, aga siis hoidis ta neid kinni ja jättis nad maha. Peterburis on neid palju, noored lollid, täna satiinis ja sametis ja homme, näete , pühkides tänavat koos kõrtsi aidaga”).

See, millest Vyrin mõtleb ja mida ta kardab, pole fantaasia, vaid reaalsus, nii et me mitte ainult ei tunne kaasa kangelase kibedale üksindusele, vaid mõtleme ka sellele, et maailm, milles Vyrinid elavad, ei ole paigutatud Parim viis.

Millal me Dunyaga viimast korda kohtume? Kas Vyrini hirmud said tõeks? Mida me näeme Dunyat tema isa haual? (Töö tekstiga).

Pöörake tähelepanu maali "Dunya isa haual" reprodutseerimisele. Milliseid tundeid tekitab tema vaikse leina pilt? Võrrelge seda illustratsiooni teiste kunstnike reproduktsioonidega ("Kadunud poja tagasitulek", "Kadunud poja tagasitulek", L. Spada "Kadunud poja tagasitulek" jne) Mis on ühist ja mille poolest erinevad tegelaste kujutamisel. (Kuulsate kunstnike maalidel kahetses "kadunud" poeg ja talle anti andeks. Dunya kahetses ka, kuid liiga hilja. Tema isa suri, ta ei saanud temalt andestust ja ta pisarad on seda kibedamad.)

Millist käsku Dunya rikkus? Mis paneb teda oma saatuse peale mõtlema? (Dunya rikkus ühte peamistest käskudest: "Austa oma isa ja ema" ja kannatab selle pärast suuresti. Tüdruku saatus paneb meid mõtlema vastutusele oma tegude eest meie lähedaste inimeste ees ..)

Eksinud ja seejärel meelt parandanud inimese teema on asjakohane igal ajal ja igas vanuses. "Nii nagu sa tahad, et inimesed sulle teeksid, nii tehke ka sina neile," ütles Jeesus kord. Kuidas sa neist sõnadest aru saad? Kuidas saab neid seostada looga "Jaamaülem"?

Pöörake tähelepanu piiblilugu illustreerivale pildile. See on teos "Kristus ja patune", mida näidati esmakordselt 1887. aasta XV rändnäitusel. "Kes teie seas on patuta, visake teda kõigepealt kiviga," vastas Kristus vihast erutatud rahvahulgale küsimusele, kuidas käituda abielurikkumises süüdi mõistetud naisega, kes Moosese seaduse järgi kividega surnuks visata.

Mis võib teie arvates ühendada kahte nii erinevat teost (lugu "Jaamaülem" ja Polenovi maal)? (Kutse andeksandmiseks ja lahkuse jutlustamine).

Millistes teistes teostes, mida olete lugenud, tõstatatakse "kadunud" laste probleem?

Õppetunni kokkuvõte.

Mida sa täna tunnist kaasa võtad? Mida sa õppisid? Millele sa mõtlesid?

See on lahke, inimlik suhtumine inimestesse, olenemata nende positsioonist, mida ta jutlustab. Ta ei räägi lihtsalt oma kangelaste saatusest, vaid justkui vaataks nende hinge ja paneb sind ja mind elama nende elusid ja tundeid, hoiatab võimalike vigade eest.

Milline kahest väitest: "Ma ei tea muid üleoleku märke peale lahkuse" (R. Rolland) ja "Nii nagu sina tahad, et sulle tehakse, nii tee sina neile" ("Piiblist") - kas sa lõpetaksid tänase õppetunni ja miks?

Kodus kirjutavad õpilased essee - miniatuuri ühel teemal:

1. Kas leiate Dunya ("Jaamaülem") ja Marya Gavrilovna ("Lumetorm") saatuses midagi ühist; 2. Kas ma käitun alati oma südametunnistuse järgi?

Viited.

"Jaamaülem"