Ուղևորություն դեպի գարնանային անտառ: Ինտեգրված դաս էկոլոգիայից

Դասը ինտեգրված բնույթ ունի(համաձայն ԳԷՖ, երեխաների հետ աշխատանքը հիմնված է ինտեգրումկրթական ոլորտներ «Երեխաների ճանաչողական զարգացում», «Երեխաների խոսքի զարգացում»., «Երեխաների գեղարվեստական ​​և գեղագիտական ​​զարգացում»., «Երեխաների ֆիզիկական զարգացում»., «Երեխաների սոցիալ-հաղորդակցական զարգացում».մեջ համապատասխանությունըտարիքային հնարավորություններով և աշակերտների առանձնահատկություններով:

Տարիք Խումբ: նախապատրաստական ​​խումբ

Տևողությունը NOD՝ 25-30 MIN.

Նպատակը. Ընդլայնել երեխաների պատկերացումները առարկաների և երևույթների մասին բնությունը, բուսական և կենդանական աշխարհ, հարաբերություններ բնությունը և մարդը.

Ուսումնական առաջադրանքներ. պայմաններ ստեղծել՝

- ճանաչողական զարգացում հետաքրքրություն բնական աշխարհի նկատմամբ;

– նախնական հմտությունների և սովորությունների ձևավորում էկոլոգիապես իրավասու և անվտանգ համար բնությունըև հենց երեխայի վարքի համար. (ճանաչողական զարգացում) ;

- ջրի հետ պարզ փորձեր կատարելու հմտությունների զարգացում.

- տարրական առարկայական հասկացությունների վերաբերյալ երեխաների գաղափարների ընդհանրացում. « բնությունը » , «ապրել», «անշունչ»;

- երեխաների հոգնածության կանխարգելում. «Ֆիզիկական զարգացում»;

- մանկական բառապաշարի ակտիվացում. բնությունը, միջատներ, ձկներ, օգնություն. - զարգացնել ուրիշներին իրենց մտքերն արտահայտելու համար հասկանալու կարողությունը (Խոսքի զարգացում) ;

Բնական առարկաները գունավոր պատկերելու ունակության զարգացում (Գեղարվեստական ​​և գեղագիտական ​​զարգացում)

- կոլեկտիվ հաղորդակցման հմտությունների ձևավորում

– հետազոտական ​​գործունեության գործընթացում երեխաների մոտ գործընկերության ձևավորում (Սոցիալ-հաղորդակցական զարգացում)

Կրթական առաջադրանքներ. պայմաններ ստեղծել աշխարհի նկատմամբ մարդասիրական, էմոցիոնալ դրական, զգույշ, հոգատար վերաբերմունքի համար բնությունըև ընդհանրապես շրջակա միջավայրը:

Զարգացման առաջադրանքներ. պայմաններ ստեղծել երևակայության, ուշադրության, մտածողության, առարկաների ամբողջական ընկալման համար:

Նախնական աշխատանք՝ «Ինչու և ինչու՞» հանրագիտարանի ընթերցում, Վ.Բիանկիի «Մրջյունի արկածը» գեղարվեստական ​​գրականության ընթերցում, «Անտառ և մարդը» զրույցի անցկացում, Արևներ ստեղծելը։

Նյութեր և սարքավորումներ.

— Ֆլեշով մագնիտոֆոն — քարտ;

- հեռուստացույց, համակարգիչ՝ շնորհանդեսը դիտելու համար;

- թվերով քարեր, աղբի տոպրակներ, նկարչական թուղթ, մատիտներ, մատիտներ, ֆլոմաստերներ:

ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔ:

Երաժշտությունը մեղմ է և հանգիստ

Բ: Ես սիրում եմ, երբ մենք հանդիպում ենք

Մենք ծանոթներ ու ընկերներ ենք

Բարի առավոտ! Բարի երեկո!

Բարի օր! Մենք բոլորին ասում ենք.

Տղերք, տեսեք, թե ինչքան հյուր ունենք այսօր։ Ողջունենք նրանց։ Ի՞նչ եք կարծում, ինչպիսի՞ն է նրանց տրամադրությունը: Եվ եկեք նրանց նվիրենք մեր ժպիտն ու լավ տրամադրությունը ողջ օրվա համար։ (ԵՐԵԽԱՆԵՐԸ ՀՅՈՒՐԵՐԻՆ ԱՐԵՎ են տալիս)

Բ: Լավ արեցիր, հիմա նստիր աթոռների վրա:

Տղաներ այսօր մենք կխոսենք բնությունը. Ի՞նչ եք կարծում բնությունը?

ԵՐԵԽԱՆԵՐ: ԲնությունԴա այն ամենն է, ինչ շրջապատում է մեզ և ստեղծված չէ մարդու ձեռքով։

Բ: ճիշտ է: Բացի այդ, մենք սվամին նույնպես բնության մի մասն ենք, ինչպես կենդանիներն ու միջատները, ձկներն ու բույսերը: Մենք նրանց հետ նույն օդն ենք շնչում, ջուր ենք խմում, սնունդ ենք ստանում, որպեսզի նրանց մեր եղբայրներն անվանենք։

Հարց. Ես ստացա անսովոր էլեկտրոնային նամակ այսօր առավոտյան: Նայեք էկրանին ( սլայդ 1)Հիմա ես այն կկարդամ ձեզ համար։

"Սիրելի բարեկամներ! Ես խնդրում եմ ձեզ օգնություն!

Անտառում մեզ մոտ եկան մարդիկ, ովքեր չգիտեն բնության մեջ պահվածքի կանոնները և չեն հասկանում դրանց կարևորությունը . Նրանք շատ դժվարություններ են արել: Գետի ձկները տուժել են, մրջյունները սոճիների մեջ և այլ կենդանիներ՝ անտառում։ Օգնեք կարգի բերել ամեն ինչ, փրկեք ձեր փոքր եղբայրներին:

Մայր Բնություն" (սլայդ 2)

Ահա այսպիսի աղետ. Դե, տղերք, ուզու՞մ եք գնալ մայր բնություն և օգնել այնտեղ իրերը կարգի բերել:

Բայց մինչ այնտեղ գնալը, դուք պետք է հիշեք բնության մեջ վարքագծի կանոնները: Տղերք, ի՞նչ չի կարելի անել բնության մեջ:

1. Լսեք բարձր երաժշտություն։

2. Աղբ նետել։

3. Ոտնահարել ու ծաղիկներ հավաքել։

4. Լվացեք մեքենաները.

5. Բռնել վրիպակներ և թիթեռներ:

6. Կրակ վառել։

7. Ավերեք մրջնանոցներ.

8. Մի պատռեք ցանցերը:

9. Թռչունների բներում մի հաճոյացեք։

10. Ձագերին մի դիպչեք։

11. Մի հատեք ծառերը:

Բ: Լավ արեցիր, դու ամեն ինչ գիտես: Պատրա՞ստ ենք հիմա այցելել Մայր Բնություն: Եկեք խնդրենք զեփյուռին օգնել մեզ։ Եկեք ձեռք բռնենք, փակենք մեր աչքերը և միասին ասենք.

Զեփյուռն ավելի ուժգին է փչում, ինչքան հնարավոր է շուտ տարեք մեզ անտառ։

(սլայդ 3)ԷԿՐԱՆԻՆ ՀԱՅՏՆՎՈՒՄ Է ԱՆՏԱՌԻ ՆԿԱՐԸ։

Բ: Տեսեք, տղերք, մենք անտառում ենք: Եկեք գնանք ճանապարհով և փնտրենք զոհերին։

V: Եվ ահա գետը, և նրա մեջ կան այն ձկները, որոնք նշված էին նամակում: (սլայդ 4) Տեսեք, թե որքան տխուր են նրանք: Տղերք, ինչու եք կարծում:

Դ: Գետի ջուրը կեղտոտ է:

Հարց: Ինչպե՞ս նա ստացավ այսպիսին: Տեսեք, թե ինչ է դա:

D: Սա գործարան է և աղբանոց:

Բ: Ճիշտ է: Մի խողովակը մաքուր ջուր է տանում դեպի գործարան, իսկ մյուսը կեղտոտ ջուր է արտահոսում դրա մեջ: Աղբավայրից հալված ջուրը լցվում է գետ և աղտոտում այն։ Ի՞նչ խորհուրդ տանք մարդկանց, որ գետը չաղտոտվի.

Դ. Թափոնների վերամշակում:

Բ: Ճիշտ է: Գործարանը պետք է մաքրման կայան կառուցի, իսկ աղբավայրը պետք է հեռացվի և վերամշակվի:

Փորձարարական գործունեություն .

Վ.: Այո, տղաներ, բայց մենք կարող ենք մաքրիր ջուրը հիմա. Ցանկանու՞մ եք փորձարկել: Դա անելու համար մենք պետք է գնանք մինի-լաբորատորիա: Գետից ջուր բերենք

Հարց. Ասա ինձ, ի՞նչ պետք է արվի նախքան մինի-լաբորատորիա գնալը: (երեխաների պատասխանները)Անվտանգության ինչ կանոններ պետք է պահպանվեն փորձերի ժամանակ։ (անհրաժեշտ է՝ խալաթ, մի՛ աղմկեք, մի՛ պտտվեք, եղե՛ք շատ զգույշ և զգույշ նյութերի և առարկաների հետ աշխատելիս):

Փորձարկում « Ջրի մաքրում » :

Փորձն անցկացվում է «կլոր սեղանի շուրջ»։

Հարց. Տղերք, բոլորը պատրաստ են: Իսկ հիմա ուշադրություն. Կատարեք աշխատանքը ինձ հետ: Մենք մենք կզտելու ենք կեղտոտ ջուրը բամբակյա սկավառակի միջով. Վերցրեք դատարկ բաժակ, մտցրեք ձագար մեջը և ձագարի մեջ ֆիլտր - սկավառակ. Եվ հիմա մի բաժակից բարակ հոսքով լցնել մեկ այլ բաժակ, մինչև կեսը:

Հարց: Տղերք, ինչ եք արել: (երեխաների պատասխանները. ֆիլտրը կեղտոտ է, վրան մնացին կեղտի մեծ ու փոքր կտորներ)։ Ջուրն ավելի մաքուր է՞ դարձել։ (երեխաների պատասխանները՝ այո). Այսպիսով, բամբակյա պահոցը չի վրիպել փոքր բեկորներից և կեղտից:

Նայեք մեր ձկներին մի փոքր ավելի ուրախ (սլայդ 5)

Այստեղ մենք քրտնաջան աշխատել ենք, հիմա էլ կհանգստանանք։ Մերկացե՛ք, եկեք խաղանք «Կենդանիների աշխարհում» խաղը.

Ֆիզկուլտուրայի րոպե

Վ.: Տղերք, դուք հոգնել եք, չէիք ցանկանա մի փոքր հանգստանալ:

Ֆիզմնուտկա: «Պատանի լողորդներ»

Մենք իջանք դեպի արագ գետը, (քայլում է տեղում)

Կռանալ և լվանալ (առաջ թեքում, ձեռքերը գոտիով).

Մեկ երկու երեք չորս, (ծափահարել ձեռքերը)

Ահա թե որքան լավ է թարմացվել (ձեռք սեղմել).

Դուք պետք է դա անեք ձեռքով.

Միասին - մեկ, սա բրաս է (շրջաններ երկու ձեռքերով առաջ).

Մեկը, մյուսը սողալ է (շրջում է ձեռքերը հերթով առաջ).

Բոլորս մեկ՝ մենք լողում ենք դելֆինի պես (ցատկելով տեղում).

Գնաց դեպի զառիթափ ափ (քայլում է տեղում)

Եվ մենք գնացինք տուն:

Հարց. Տղերք, եկեք հիշենք, էլ ո՞ւմ էր պետք մեր օգնությունը:

(սլայդ 6) Մրջյունը հայտնվում է էկրանին

Ի՞նչ կարող եք ասել մրջյունների մասին: Ինչ են նրանք?

Դ.:- Փոքրիկ, աշխատասեր, ուժեղ, նրանք կարող են բարձրացնել իրենցից մի քանի անգամ մեծ գավազան:

Վ.: - Երբեմն պատահում է, որ մրջյունը հեռանում է տնից և մոլորվում: Հետո շտապում է ետ ու առաջ, կանգնում ու վազում, ճանապարհ է փնտրում։ Ի՞նչն է օգնում նրան գտնել իր ճանապարհը: Մրջյունները հոտով որոշում են, թե ուր գնալ: Բայց դա միայն հոտը չէ: Պարզվում է, որ մրջյունները շատ լավ հիշողություն ունեն։ Նրանք հիշում են, թե ինչ է գտնվում տան մոտ, ինչ ծառեր, ծաղիկներ, թփեր, ուստի իրենց տուն են գտնում: Հոտով նրանք տարբերում են այլմոլորակային մրջյուններին իրենցից և չեն հանդուրժում, երբ այլմոլորակային մրջյունը սողում է դեպի իրենց։ Ինչպե՞ս է կոչվում մրջյունների տունը: (Դ: Մրջնաբույն) Եվ ինչի՞ց է այն պատրաստված: Իսկ որտե՞ղ է այն: (D: Ձողերից և փշատերև ասեղներից, ծառերի միջից)

Վ.: - Երեխաներ, ի՞նչ օգուտներ են բերում մրջյունները: (երեխաների պատասխանները)

V .:- Մրջյուններն օգնում են թռչուններին, նրանք իջնում ​​են մրջնանոցի վրա, թեւերը ձգում և այդպես նստում են մի քանի րոպե: Մրջյունները սողում են թռչնի վրա, թթու են արտազատում և ոչնչացնում վնասակար միջատներին, որոնք կծում են թռչունին։

-Օհ, փորձանք, փորձանք, փորձանք

Մրջյունի անցքն անհետացել է

Ինչ-որ մեկը ոտք դրեց մրջնանոցի վրա

Հետո նա քարեր նետեց։

Տղերք, եկեք օգնենք մրջյուններին,

Քարերը նորից դրեք ճանապարհի վրա։

(երեխաները քարեր են վերցնում, զննում, վրան թվեր կան)

Դի «Ճանապարհ». (1-ից 10)

Երեխաներ, դուք պետք է ոչ միայն վերականգնեք ճանապարհը, այլև դասավորեք խճաքարերը 1-ից 10-ի կարգով: Որպեսզի մրջյունները գտնեն իրենց տունը: Կարո՞ղ եք գլուխ հանել դրան:

V. - Ինչքան ուրախ եմ ձեզ համար, տղաներ: Դուք օգնեցիք մրջյուններին վերականգնել իրենց ճանապարհը:

Դ / և «Նկարիր մրջյունի տունը»

Բայց մրջյուններին նույնպես նոր տուն է պետք: Առաջարկում եմ ձեզանից յուրաքանչյուրին նկարել գեղեցիկ մրջնանոց, իսկ հետո մրջյուններն իրենց ցանկությամբ տուն կընտրեն։

(ԵՐԵԽԱՆԵՐԸ ԱՆՑՆՈՒՄ ԵՆ ՍԵՂԱՆԻ ՄՈՏ, ԸՆՏՐԵՔ ԹՈՒՂԹ, ՄԱՏԻՏ ԿԱՄ ՑԱՆԿԱՑԱԾ ԳՈՒՆԻ ՎԼՈՄԵԴԵՐ):

B. Հիանալի, դուք հիանալի ժամանակ եք անցկացրել: Տեսեք, որ մրջյունները երջանիկ են: (սլայդ 7)

Էկրանի հետևում գտնվող խմբի մի մասը՝ զարդարված որպես անտառ՝ տոնածառեր, սունկ, խոտ, ծաղիկներ, ծառերի տակ կարելի է տնկել խաղալիք անտառային կենդանիներ, աղբը ցրված է ամենուր՝ պլաստիկ շշեր, պայուսակներ, թղթեր, թիթեղյա բանկա):

Մանկավարժ.

Նա իսկապես տխուր է: Թռչունները չեն երգում, ծառերի տերևները չեն խշշում, մորեխները չեն ծլվլում։ Ի՞նչ է պատահել նրա հետ, տղերք, ի՞նչ եք կարծում:

Լսվում են երեխաների արձագանքները.

Մարդիկ, ովքեր հանգստանում են բնության գրկում

Նրանք զվարճացան և արևային լոգանք ընդունեցին:

Եվ առանց մտածելու նետեցին

Եվ քաղցրավենիքի փաթաթաններ

Եվ պատառոտված փաթեթ

Եվ հյութերի տուփեր

Բանանի կեղևից,

Ընկույզի կեղևից։

-Երեխեք, ի՞նչ եք կարծում, հնարավո՞ր է աղբը նետել ու թողնել անտառում։ Ինչո՞ւ։ Ո՞ւր պետք է թափել աղբը. (լսվում են երեխաների պատասխանները). Ինչպե՞ս կարող ենք օգնել անտառին: (աղբը հավաքել պարկերով).

Եկեք այն ձեզ հետ տանենք: (Երեխաները աղբը հավաքում են պոլիէթիլենային տոպրակի մեջ, այնուհետև տանում աղբաման): Իսկ հետո ես աղբը կնետեմ աղբամանի մեջ։ (սլայդ 9)

Վերջնական մաս

Բ: Դե, մենք բոլորս օգնեցինք:

Տղերք, ժամանակն է, որ մենք վերադառնանք մանկապարտեզ: (Մենք կանգնած ենք շրջանագծի մեջ) Եկեք փակենք մեր աչքերը և ասենք.

«Քամին ավելի ուժգին է փչում, շուտով մեզ այգի տար».

Մենք բացում ենք մեր աչքերը ձեզ հետ պարտեզում:

Մանկավարժ. Տեսեք տղերք, և նորից նամակ ստացանք էլեկտրոնային փոստով:

«Հարգելի տղաներ, շնորհակալություն ձեր օգնության համար: Դու կարգի բերեցիր մեր անտառում ու խնամեցիր իմ երեխաներին։ Հիմա ես տեսնում եմ, որ դուք իմ իսկական ընկերներն եք։ Ես ձեզ պաշտոնապես նշանակում եմ որպես բնապահպաններ և ուղարկում եմ ձեզ խորհրդանիշներ: Կհանդիպենք շուտով:

Մայր Բնություն"

Մանկավարժ- Դե, տղերք, քանի որ մենք հիմա բնության պաշտպան ենք, ուրեմն կշարունակենք շտապել օգնելու մեր փոքր եղբայրներին, չէ՞:

Հիմա ասա, խնդրում եմ, քեզ դուր եկավ մերը ճանապարհորդություն? Ձեր աթոռների տակ փնտրեք զգացմունքների քարտեր: Ընտրեք այնպիսի էմոցիաներով բացիկ, որը թողել եք մեզանից հետո դասեր.

Աշխատեք քարտերի հետ (երեխաների պատասխանները)-Տխուր եմ, քանի որ մարդիկ մնացածից հետո աղբ են թողնում անտառում։ Ես զարմացա, որ մենք կարողացանք մաքրել ջուրը և օգնել ձկներին: -Ուրախ եմ, որ մենք օգնեցինք մրջյուններին վերականգնել իրենց ճանապարհը և այլն։

Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել երեխաներին ձեր ակտիվ մասնակցության համար։ Հուսով եմ, որ մեր դասօգտակար և տեղեկատվական էր ձեզ համար:

Թեմա՝ «Թռչուններ»

Նպատակը. համախմբել երեխաների գիտելիքները թռչունների մասին:

Առաջադրանքներ՝ ձևավորել հետաքրքրություն և սեր բնության նկատմամբ, սովորեցնել նկատել դրա փոփոխությունները. խորացնել հետաքրքրությունը թռչունների նկատմամբ, սովորեցնել նրանց բացահայտել և անվանել նրանց բնորոշ հատկանիշները

Նախնական աշխատանք. թռչունների դիտում զբոսանքի ժամանակ, դիտում նկարներ, որտեղ նկարիչները պատկերում էին տարբեր եղանակներ, թռչունների նկարազարդումներ:

Դասի նյութը՝ ներկայացում, աուդիո ձայնագրություն; գունավոր ստվարաթուղթ, շագանակագույն թելի կտորներ, սոսինձ, անձեռոցիկներ։

Դասի առաջընթաց.

Մանկավարժ. Տղաներ, տեսեք, թե ինչ հիանալի, գեղեցիկ, արևոտ օր է այսօր: Եկեք ձեռք ձեռքի տայինք և ջերմություն տանք միմյանց։ Հիմա կկարդամ եղանակների մասին բանաստեղծություններից հատվածներ։ Դուք պետք է ասեք, թե որ մեկի մասին է խոսքը և ինչպես եք դա գուշակել։ Ո՞ր սեզոնն է հիմա: (Գարուն)

(Ուսուցիչը կարդում է բանաստեղծություն գարնան մասին)

Բակում կաթիլներ են զնգում,

Առվակներ են անցնում դաշտերով

Ջրափոսեր ճանապարհների վրա.

Մրջյունները շուտով

Ձմեռային ցրտից հետո.

Արջը գաղտագողի

Անտառի մեռած փայտի միջով,

Թռչունները սկսեցին երգեր երգել

Եվ ձնծաղիկը ծաղկեց:

Ս.Մարշակ.

Մանկավարժ: Տղերք, ուրիշ ի՞նչ եղանակներ գիտեք:

(Դիդակտիկ խաղ «Տարվա ո՞ր ժամին»):

Մանկավարժ. Ահա չորս եղանակներին նվիրված նկարներ: Նայեք նրանց և ընտրեք նկար գարնան մասին: Պատմիր մեզ, թե ինչպես կռահեցիր, որ գարուն է։

(Ուսուցիչը ցույց է տալիս մի քանի նկար: Երեխաները ընտրում են այն մեկը, որը պատկերում է գարունը, դրդում նրանց ընտրությունը):

(Աուդիո նվագարկվում է)

Մանկավարժ: Տղերք, լսու՞մ եք, թե ինչ է դա: (Թռչուններ)

Իսկ ի՞նչ են այս թռչունները: (միգրացիոն) Եկեք խաղանք «Ճանաչիր թռչունին» խաղը (աշխատանք սլայդներով)

(Երեխաները թռչուններ են անվանում: Բառապաշարի աշխատանք)

Մանկավարժ. Ինչպե՞ս ենք մենք անվանում թռչուններին, որոնք մեզ հետ ձմեռում են: Գտե՛ք նկարներում ձմեռող թռչուններին և անվանե՛ք նրանց: Եվ կրկնենք՝ ինչպե՞ս են կոչվում այն ​​թռչունները, որոնք գարնանը թռչում են մեզ մոտ։ Գտե՛ք նկարներում չվող թռչուններին և անվանե՛ք նրանց:

(Երեխաները նկարներում գտնում են չվող թռչունների պատկերները և անվանակոչում դրանք: Ուսուցիչը դժվարությամբ է օգնում պատասխանել):

Մանկավարժ: Ինչպե՞ս են բոլոր թռչունները նման: (Կտուց, երկու ոտք, փետուրներ, թեւեր, պոչ):

Ինչո՞վ են դրանք տարբերվում միմյանցից: (չափը, փետուրի գույնը, պոչի ձևը, թևի չափը)

(Երեխաները հիշում են թռչունների ընդհանուր նշաններն ու տարբերությունները):

Ուսուցիչ: Եկեք գուշակենք հանելուկները:

Բոլոր չվող թռչուններից ավելի սև,

Մաքրում է վարելահողերը որդերից,

Վարելահողերի ցատկերի վրա ետ ու առաջ,

Եվ թռչունը կոչվում է (Rook)

(Դուրս սահեցրեք)

Բոլորը գիտեն այս թռչունը.

Ձողի վրա նրա պալատն է,

Ճիճուները ճտեր են տանում,

Այո, ամբողջ օրը ճռճռում է (Starling)

(Դուրս սահեցրեք)

շառավիղ առջևում,

Պատառաքաղի հետևում:

Վերևում - սև կտոր,

Ստորև բերված է սպիտակ սրբիչ: (Մարտին)

(Դուրս սահեցրեք)

Չնայած արտաքին տեսքով համեստ, նա

Կարկատանային փետուրներ, փոքրիկ գուլպաներ,

Նա ապրում է դաշտում

Ամբողջ գարուն-ամառ նա երգեր է երգում։ (Արտույտ)

(Դուրս սահեցրեք)

Ֆիզկուլտուրայի րոպե

Սև ժայռերը թռան

Նրանք հանգիստ նստեցին սիզամարգին։

Հավանել, ծակել

Հետո նորից թռան

Մանկավարժ. Ի՞նչ եք կարծում, թռչունները ի՞նչ կանեն, երբ վերադառնան տուն (իրենց հայրենիք: (բույններ կառուցեն) Եվ որտեղ են թռչունները կառուցում, բույն սարքում: (ծառերի, թփերի, ծառերի տակ և այլն)

Ինչի՞ց են դրանք պատրաստում: (ճյուղեր, չոր խոտ և այլն)

(սլայդների դիտում)

Երեխաներ, ի՞նչ կանոններ պետք է պահպանել թռչունների հետ կապված: (հիշեք կանոնները, նայեք սլայդներին) (մի բռնեք, ձեզ հետ մի վերցրեք ձագեր, ձու մի վերցրեք, թռչունները կարող են լքել իրենց բույնը, մի քանդեք բները և այլն)

Մանկավարժ- Տղերք, եկեք օգնենք մեր թռչունների համար բույն սարքել: Եկեք գնանք սեղանների մոտ: Իսկ մենք նրանց արթնացնում ենք սովորական շագանակագույն տրիկոտաժե թելի օգնությամբ (երեխաներն ինքնուրույն են կատարում աշխատանքը)։

Դասի ամփոփում. Ո՞ւմ մասին է խոսքը այսօր։ Ի՞նչ եք սովորել այս թռչունների մասին: Ձեզ համար հետաքրքիր էր, թե դժվար: Իսկ հիմա առաջարկում եմ կազմակերպել ձեր աշխատանքների ցուցահանդեսը։

Բեռնել:


Նախադիտում:

Էկոլոգիայի դասի ամփոփագիր ավագ խմբում «Թռչուններ» թեմայով

Թեմա՝ «Թռչուններ»

Նպատակը. համախմբել երեխաների գիտելիքները թռչունների մասին:

Առաջադրանքներ՝ ձևավորել հետաքրքրություն և սեր բնության նկատմամբ, սովորեցնել նկատել դրա փոփոխությունները. խորացնել հետաքրքրությունը թռչունների նկատմամբ, սովորեցնել նրանց բացահայտել և անվանել նրանց բնորոշ հատկանիշները

Նախնական աշխատանք. թռչունների դիտում զբոսանքի ժամանակ, դիտում նկարներ, որտեղ նկարիչները պատկերում էին տարբեր եղանակներ, թռչունների նկարազարդումներ:

Դասի նյութը՝ ներկայացում, աուդիո ձայնագրություն; գունավոր ստվարաթուղթ, շագանակագույն թելի կտորներ, սոսինձ, անձեռոցիկներ։

Դասի առաջընթաց.

Մանկավարժ. Տղաներ, տեսեք, թե ինչ հիանալի, գեղեցիկ, արևոտ օր է այսօր: Եկեք ձեռք ձեռքի տայինք և ջերմություն տանք միմյանց։ Հիմա կկարդամ եղանակների մասին բանաստեղծություններից հատվածներ։ Դուք պետք է ասեք, թե որ մեկի մասին է խոսքը և ինչպես եք դա գուշակել։ Ո՞ր սեզոնն է հիմա: (Գարուն)

(Ուսուցիչը կարդում է բանաստեղծություն գարնան մասին)

Բակում կաթիլներ են զնգում,

Առվակներ են անցնում դաշտերով

Ջրափոսեր ճանապարհների վրա.

Մրջյունները շուտով

Ձմեռային ցրտից հետո.

Արջը գաղտագողի

Անտառի մառախուղի միջով,

Թռչունները սկսեցին երգեր երգել

Եվ ձնծաղիկը ծաղկեց:

Ս.Մարշակ.

Մանկավարժ: Տղերք, ուրիշ ի՞նչ եղանակներ գիտեք:

(Դիդակտիկ խաղ «Տարվա ո՞ր ժամին»):

Մանկավարժ. Ահա չորս եղանակներին նվիրված նկարներ: Նայեք նրանց և ընտրեք նկար գարնան մասին: Պատմիր մեզ, թե ինչպես կռահեցիր, որ գարուն է։

(Ուսուցիչը ցույց է տալիս մի քանի նկար: Երեխաներն ընտրում են այն մեկը, որը պատկերում է գարունը, դրդում նրանց ընտրությունը):

(Աուդիո նվագարկվում է)

Մանկավարժ: Տղերք, լսու՞մ եք, թե ինչ է դա: (Թռչուններ)

Իսկ ի՞նչ են այս թռչունները: (միգրացիոն) Եկեք խաղանք «Ճանաչիր թռչունին» խաղը (աշխատանք սլայդներով)

(Երեխաները թռչուններ են անվանում: Բառապաշարի աշխատանք)

Մանկավարժ. Ինչպե՞ս ենք մենք անվանում թռչուններին, որոնք մեզ հետ ձմեռում են: Գտե՛ք նկարներում ձմեռող թռչուններին և անվանե՛ք նրանց: Եվ կրկնենք՝ ինչպե՞ս են կոչվում այն ​​թռչունները, որոնք գարնանը թռչում են մեզ մոտ։ Գտե՛ք նկարներում չվող թռչուններին և անվանե՛ք նրանց:

(Երեխաները նկարներում գտնում են չվող թռչունների պատկերները և անվանում դրանք: Ուսուցիչը դժվարությամբ է օգնում պատասխանել):

Մանկավարժ: Ինչպե՞ս են բոլոր թռչունները նման: (Կտուց, երկու ոտք, փետուրներ, թեւեր, պոչ):

Ինչո՞վ են դրանք տարբերվում միմյանցից: (չափը, փետուրի գույնը, պոչի ձևը, թևի չափը)

(Երեխաները հիշում են թռչունների ընդհանուր նշաններն ու տարբերությունները):

Ուսուցիչ: Եկեք գուշակենք հանելուկները:

Բոլոր չվող թռչուններից ավելի սև,

Մաքրում է վարելահողերը որդերից,

Վարելահողերի ցատկերի վրա ետ ու առաջ,

Եվ թռչունը կոչվում է (Rook)

(Դուրս սահեցրեք)

Բոլորը գիտեն այս թռչունը.

Ձողի վրա նրա պալատն է,

Ճիճուները ճտեր են տանում,

Այո, ամբողջ օրը ճռճռում է (Starling)

(Դուրս սահեցրեք)

շառավիղ առջևում,

Պատառաքաղի հետևում:

Վերևում - սև կտոր,

Ստորև բերված է սպիտակ սրբիչ: (Մարտին)

(Դուրս սահեցրեք)

Չնայած արտաքին տեսքով համեստ, նա

Կարկատանային փետուրներ, փոքրիկ գուլպաներ,

Նա ապրում է դաշտում

Ամբողջ գարուն-ամառ նա երգեր է երգում։ (Արտույտ)

(Դուրս սահեցրեք)

Ֆիզկուլտուրայի րոպե

Սև ժայռերը թռան

Նրանք հանգիստ նստեցին սիզամարգին։

Հավանել, ծակել

Հետո նորից թռան

Մանկավարժ. Ի՞նչ եք կարծում, թռչունները ի՞նչ կանեն, երբ վերադառնան տուն (իրենց հայրենիք: (բույններ կառուցեն) Եվ որտեղ են թռչունները կառուցում, բույն սարքում: (ծառերի, թփերի, ծառերի տակ և այլն)

Ինչի՞ց են դրանք պատրաստում: (ճյուղեր, չոր խոտ և այլն)

(սլայդների դիտում)

Երեխաներ, ի՞նչ կանոններ պետք է պահպանել թռչունների հետ կապված: (հիշեք կանոնները, նայեք սլայդներին) (մի բռնեք, ձեզ հետ մի վերցրեք ձագեր, ձու մի վերցրեք, թռչունները կարող են լքել իրենց բույնը, մի քանդեք բները և այլն)

Մանկավարժ- Տղերք, եկեք օգնենք մեր թռչունների համար բույն սարքել: Եկեք գնանք սեղանների մոտ: Իսկ մենք նրանց արթնացնում ենք սովորական շագանակագույն տրիկոտաժե թելի օգնությամբ (երեխաներն ինքնուրույն են կատարում աշխատանքը)։

Դասի ամփոփում. Ո՞ւմ մասին է խոսքը այսօր։ Ի՞նչ եք սովորել այս թռչունների մասին: Ձեզ համար հետաքրքիր էր, թե դժվար: Իսկ հիմա առաջարկում եմ կազմակերպել ձեր աշխատանքների ցուցահանդեսը։


Կրթական ոլորտների ինտեգրում.«Ճանաչում», «Հաղորդակցություն», «Անվտանգություն», «Սոցիալականացում», «Երաժշտություն», «Ֆիզիկական կուլտուրա», «Գեղարվեստական ​​ընթերցանություն».

Ծրագրային առաջադրանքներ.

Ճանաչողականություն

- աշխարհի ամբողջական պատկերի ձևավորում

- ընդլայնել երեխաների պատկերացումները անտառի և նրա բնակիչների (կենդանիների և թռչունների խմբերի), կենդանիների և թռչունների տարբեր բնակավայրերի, եղանակներին նրանց հարմարվողականության մասին.

- խրախուսել հաստատել բնության ամենապարզ պատճառահետևանքային փոփոխությունները.

- երեխաների մոտ զարգացնել ճանաչողական հետաքրքրություն անտառի և նրա բնակիչների կյանքի նկատմամբ.

- դաստիարակել երեխաների հետաքրքրությունը անտառային կյանքի նկատմամբ, անտառում վարվելու կարողություն. զարգացնել սեր, հարգանք բնության նկատմամբ, հոգատարություն և ուշադրություն ցուցաբերել բոլոր կենդանի արարածների նկատմամբ, ձևավորել բարի կամք։

Գեղարվեստական ​​գրականության ընթերցում

Սոցիալականացում

- գեղարվեստական ​​խոսքի միջոցով ամրագրել անտառում վարքի կանոնները.

Հաղորդակցություն

- զարգացնել հիշողությունը, համահունչ խոսքը, վերլուծելու, եզրակացություններ անելու կարողությունը.

- զարգացնել միմյանց լսելու ունակությունը.

- Խրախուսեք երեխաներին ներգրավվել երկխոսական խոսքի մեջ, ճիշտ օգտագործել նախադրյալները (վրա, շուրջը, տակ):

Ֆիզիկական կուլտուրա.

- զարգացնել երեխաների մոտորիկան.

Երեխաների գործունեության տեսակները.ժիր, շփվող, արդյունավետ, գեղարվեստական ​​գրականության ընկալում, ճանաչողական-հետազոտական, երաժշտական-գեղարվեստական։

Նախնական աշխատանք.

Զրույցներ վայրի և ընտանի կենդանիների, չվող ու ձմեռող թռչունների, միջատների մասին։ Վայրի և ընտանի կենդանիներ, չվող և ձմեռող թռչուններ, միջատներ պատկերող տեսողական և դիդակտիկ միջոցների դիտարկում: Սովորում ենք բանաստեղծություններ և երգեր.

Նյութը՝գարնանային անտառի համայնապատկեր, չվող և ձմեռող թռչունների կիսա-դիմակներ; ընտանի և վայրի կենդանիների խաբեբաներ, անտառում վարքագծի կանոնների նկարազարդումներ, թռչունների ձայների ձայնագրում, մուլտիմեդիա սարքավորումներ։

Դասի առաջընթաց

Ներկայացնող. - Տղաներ, տեսեք, այսօր հյուրեր են եկել մեզ մոտ: Եկեք բարև տանք նրանց: Պատրաստեք ձեր ափերը: Կրկնեք ինձ հետ: Մատների մարմնամարզություն

Բարև, կարմիր արև - ձեռքերը վեր

Բարև, զեփյուռ - ձեռք սեղմելով

Արևոտ նապաստակներ - ձեռքերը թափահարում են ձեր առջև

Արագ հոսում - ձեռքերը ցած, ձեռքերը թափահարում

Բարև, հասած խոտ - ձեռքերը թափահարելով

Բարև, աղմկոտ սաղարթ - շփեք ձեր ափերը

Բարև, մկներ - ձեր մեջքի հետևում բամբակ

Բարև նապաստակներ - տեղում ցատկելով

Բարև բոլորին հիմա - մատները փակված են կողպեքի մեջ

Մենք շատ ուրախ ենք տեսնել ձեզ՝ ձեռքերը դեպի կրծքավանդակը և առաջ՝ դեպի կողքերը

Երգ բարեկամության մասին

Հաղորդավար. - Տղերք, լսու՞մ եք, որ ինչ-որ մեկը մեզ հետ երգում է պատուհանից դուրս: («Կաչաղակի երգը» աուդիո ձայնագրությունը): Տեսեք, ով եկավ մեզ մոտ: (երեխաների պատասխանները): Ճիշտ է, կաչաղակ է։

Կաչաղակ. Ես՝ սպիտակամորթ կաչաղակ։

Ես ծլվլեցի գարնան մասին

Օ՜, հոգնած, օ՜հ հոգնած:

Ես ձեզ լուր բերեցի

Այդ գարուն-կարմիրը եկել է:

Ներկայացնող. Կաչաղակը ոչ միայն թռավ մեզ մոտ, այլ մեզ նամակ բերեց: Սա նամակ է Լեսովիչեկից։ «Տղե՛րք, շուտով անտառի տոնն է։ Եվ Բաբա Յագան կախարդեց անտառի բնակիչներին և որպեսզի նրանք նորից հայտնվեն անտառում, նա ինձ դժվար առաջադրանքներ խնդրեց։ Բայց ես չկարողացա նրանց հետ վարվել: Օգնիր ինձ".

Ներկայացնող. - Ես առաջարկում եմ ձեզ գնալ գարնանային անտառ և օգնել Լեսովիչկային: Այսպիսով, ինչ է անտառը:

Անտառը մեր երկրի կանաչ զգեստն է։

Անտառում ապրում են թռչուններ և կենդանիներ։

Անտառը մեր հարստությունն է։

Անտառը մեր բնության գեղեցկությունն է։

Անտառը բժիշկ է, օդը մաքրում է, թթվածին տալիս։

Սլայդերի ցուցադրություն «Գարնանային անտառը և նրա բնակիչները»

- Տղերք, ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞վ կարող եք ճանապարհորդել: (երեխաների պատասխանները): Առաջարկում եմ ոտքով ճանապարհորդել։

Մենք գնացինք անտառի բացատ,

Բարձրացրեք ձեր ոտքերը ավելի բարձր

Թփերի ու բմբուլների միջով,

Ճյուղերի և կոճղերի միջով:

Այսպիսով, մենք հասանք բացատ: Տեսեք, թե ինչ գեղեցիկ է այստեղ. թռչունները երգում են, արևը ուրախ է, ծառերը շուրջբոլորն են: Տղերք, ինչ-որ մեկը մեզ գրություն է թողել. Ուշադիր լսել.

Ահա մի ճեղապարսատիկ, տղերք, թռչուններին կրակելու համար:

Ահա ձեզ համար աղմկոտ ատրճանակ՝ փոքրիկ կենդանիներին վախեցնելու համար:

Այս ծանր քարը կարող է քանդել բները,

Այս փայտով` փրկարար, տապալեք բոլոր ծաղիկները:

Տղերք, այդպես է: Բացատրեք, խնդրում եմ, ինչպես ճիշտ վարվել անտառում։ կանոնները

1. Դուք կարող եք դիտել թռչունների բները, բայց չեք կարող դիպչել և մոտենալ դրանց:

2. Դուք կարող եք դիտել մրջնաբույնը, բայց չեք կարող ոչնչացնել այն:

3. Անտառում փորձեք քայլել արահետով, մի աղմկեք։

4. Մի բռնեք միջատներ, մի կոտրեք թփերի ու ծառերի ճյուղերը, մի պատռեք ծաղիկները։ Թող գեղեցկությունը մնա բնության մեջ։

5. Կրակներ մի վառեք։ Շատ բույսեր և միջատներ մահանում են հրդեհից:

6. Մի բռնեք կամ տուն մի տարեք թռչուններ և երիտասարդ կենդանիներ: Բնության մեջ մեծահասակ կենդանիները հոգ կտանեն նրանց մասին։

Ներկայացնող. Տղաներ, ինչ-որ բան Լեսովիչկան չի երևում: Եկեք զանգենք Լեսովիչկային.

Եկեք բոլորս գոռանք այ նրան, ի պատասխան մենք կլսենք վո

Եկեք ամեն ինչ ասենք, արի այստեղ, նա կպատասխանի ախ-ահ-ա

Գոռանք, պապի՛կ, ո՞ւր ես։

Նա պատասխանում է be-be-be.

Դադարիր կատակներ խաղալ պապիկ

Եթե ​​միայն կատակեիք.

Եկեք այստեղ, մենք սպասում ենք ձեզ:

Հեռանում է Լեսովիչոկը։

Լեսովիչոկ:

Ես գիտեմ անտառը և սիրում եմ անտառը,

Ես հրավիրում եմ ձեզ այցելել ինձ:

Ես սիրում եմ քայլել անտառում

Ես ամեն օր քայլում եմ անտառով:

Ինձ համար ամեն ինչ հետաքրքիր է անտառում.

Ամեն թուփ և ամեն կոճղ:

Ես կենսուրախ ծերուկ եմ

Ծերունի-Անտառապան!

Երեխաներ.Բարև, Լեսովիչոկ, մենք անտառի ընկերներ ենք, եկել ենք օգնելու թռչուններին, կենդանիներին։– Մենք կարող ենք շատ լավ գործեր անել։

Առաջին առաջադրանքը «Կենդանիներ և տներ».

Կենդանիները շփոթված են. Անհրաժեշտ է նրանց տեղավորել այն վայրում, որտեղ նրանք ապրում են (երեխաները կատարում են առաջադրանքը): Ստուգեք, արդյոք մենք ճիշտ ենք կատարել առաջադրանքը:

Լեսովիչոկ. Լավ արեցիք, նրանք գլուխ հանեցին առաջադրանքից: -Առա՞ջ գնանք:

Մենք գնացինք անտառի բացատ,

Բարձրացրեք ձեր ոտքերը ավելի բարձր

Թփերի ու բմբուլների միջով,

Ճյուղերի և կոճղերի միջով:

Ահա ևս մեկ ոլորտ.

Երկրորդ խնդիրն է՝ «Չվող և ձմեռող թռչուններ»։

Այժմ դուք կվերածվեք թռչունների և կթռչեք գաղթական դեպի արևը, իսկ ձմեռելը դեպի ձյան փաթիլը:

Լեսովիչոկ: Լավ արեցիք, տղաները գլուխ հանեցին առաջադրանքից:

Ինչ փառահեղ օր է - հավաքվեք շուրջպարի մեջ

Եկեք շրջենք և զվարճացնենք գարնանը,

Սկսենք շուրջպար, խմենք բոլորս միասին։

Երգ «Գարուն»

Ներկայացնող. Եվ մեր տղաները գիտեն բանաստեղծություններ գարնան մասին: Լսեք նրանց

1-ին երեխա. Հեղեղը մրմնջում էր ձորում

Թռչունները եկել են հարավից

Առավոտյան արևը փայլում է

Գարունը եկել է մեզ այցելելու։

2 երեխա. Խոտը կանաչ է,

Արեւը շողում է.

Կուլ տալ գարնան հետ

Այն թռչում է մեզ մոտ հովանոցով:

3 երեխա: Գարունը եկել է

Զանգի կաթիլներ

Ամենուրեք լսում եք թռչունների երգը

Եվ երկինքն ավելի բարձր էր

Բոլոր գեղեցկության տեսանելի բույսեր:

4 երեխա:

Արևը կամաց ծիծաղում է

Փայլում է ավելի պայծառ, քան տաք

Իսկ բլուրից բարձր հորդում է

Խոսող հոսք.

Մենք գնացինք անտառի բացատ,

Բարձրացրեք ձեր ոտքերը ավելի բարձր

Թփերի ու բմբուլների միջով,

Ճյուղերի և կոճղերի միջով:

Օ՜ Արահետն ավարտվում է գետի եզրին։ Ինչպե՞ս կարող ենք անցնել մյուս կողմը: (երեխաների պատասխանները)

Դա հնարավոր է նավակի վրա, լաստանավի վրա, պարանի վրա: Եթե ​​հալվել է նավակի վրա, ապա ինչի՞ց է ավելի լավ այն պատրաստել: Ունենք փայտ, քարեր։

Փորձ. Եկեք հերթով իջեցնենք առարկան ջրի մեջ և որոշենք, թե որ առարկան է մեզ օգտակար.

Փայտը թեթև է, դիմացկուն, չի խորտակվում, քանի որ ավելի թեթև է, քան ջուրը

Քարը ծանր է, դիմացկուն, խորտակվում է, քանի որ այն ավելի ծանր է, քան ջուրը

Եզրակացություն՝ ավելի լավ է նավակ պատրաստել փայտից, քանի որ այն ամուր է, թեթև, չի խորտակվում, քանի որ այն ավելի թեթև է, քան ջուրը։ Մենք նավակ պատրաստեցինք և նավարկեցինք.

Ֆիզկուլտմինուտկա.

Դինգ Դոնգ, Դին Դոնգ։

Մենք նավարկում ենք նավով։

Քամին փչում է գետի վրա

Քամին ցնցում է նավակը։

Ճոճելով նավը դեպի աջ

Ձախ կողմում նավակը ցնցվում է։

Դինգ Դոնգ, Դին Դոնգ։

Մենք միասին թիավարում ենք դեպի ափ։

Մենք թիավարում ենք դեպի աջ դեպի ափ,

Մենք թիավարում ենք դեպի ձախ դեպի ափ։

Ափին նավ է իջել

Մենք հմտորեն ցատկում ենք ափ։

Ներկայացնող. Այսպիսով, մենք տեղափոխվեցինք մյուս կողմ: Ինչ հետաքրքիր խորհրդավոր մաքրում: (Մոդուլներ): Երդվում ենք՝ հանգստանանք։

Լեսովիչոկ. Տղերք, ես ձեզ կասեմ Կարծում եմ հանելուկներ.Ուշադիր լսել.

1. Բոլոր չորս թերթիկները շարժվեցին ծաղկի մոտ

Ուզում էի պոկել, թռավ ու թռավ։ (Թիթեռ)

2. Ջութակահարը ապրում է մարգագետնում, հագնում է ֆրակ և քայլում է վազքով (Grasshopper)

4. Շատ արհեստավորներ կտրում են խրճիթն առանց անկյունների: (Մրջյուններ)

Լեսովիչոկ. Բաբա-Յագան կախարդեց անտառի բոլոր միջատներին

Սխալներն այստեղ չեն թռչում

Ճիճուները չէին արթնանում։

Թիթեռները տեսանելի չեն

Դա ինձ շատ է ցավում։

Հաղորդավար. Մի տխրիր, Լեսովիչոկ, հիմա տղաները կպարեն միջատների գարնանային պարը և կհիացնեն անտառի բոլոր միջատներին:

«Միջատների գարնանային պարը».(ռուսական ժողովրդական «Զեմելյուշկա-չերնոզեմ» երգի երաժշտության ներքո)

Լեսովիչոկ: Լավ արեցիք, տղաները կատարեցին բոլոր առաջադրանքները: Շնորհավորում եմ անտառի տոնի առթիվ։ Անտառը մեծ բարեկամ է ոչ միայն մարդու, այլեւ կենդանիների ու թռչունների համար։ Նրանց համար նա իրենց տունն ու կերակրողն է։ Մենք պետք է պաշտպանենք և սիրենք մեծ, հզոր անտառը։

Երեխան. Եկեք սիրենք անտառը, պաշտպանենք այն,

Մենք կօգնենք մեծահասակներին այս հարցում.

Պաշտպանեք անտառները, դաշտերը և գետերը

Ամեն ինչ հավերժ պահելու համար:

Հաղորդավար. Լեսովիչոկը և մենք դատարկաձեռն չենք եկել: Մենք անտառին տալիս ենք արևը, որը պատրաստված է մեր ափերից։ Թող մեր արևը լինի ջերմ, լույս և զվարճալի բույսերի, թռչունների, կենդանիների, միջատների համար:

Լեսովիչոկ. Դուք, տղաներ, հրաշք եք:

Դուք արեցիք ձեր լավագույնը:

Լավ արեցիր, չձանձրացա քեզնից,

Եղե՛ք պրոֆեսորներ։

Քաղցր հյուրասիրություններ բաժանելը:

Կիյամովա Գուլնարա Միդխաթովա - Ալմետևսկի քաղաքային ինքնավար նախադպրոցական ուսումնական հաստատության 1-ին որակավորման կարգի դաստիարակ - թիվ 51 «Ծիածան» համակցված տիպի մանկապարտեզ, Ալմետևսկ, Թաթարստանի Հանրապետություն

Կուդրյավինա Տատյանա Պետրովնա - Ալմետևսկի քաղաքային ինքնավար նախադպրոցական ուսումնական հաստատության դաստիարակ - Համակցված տիպի թիվ 51 «Ծիածան» մանկապարտեզ, Ալմետևսկ, Թաթարստանի Հանրապետություն

Ռագանովա Նատալյա Վիկտորովնա - երաժշտական ​​ղեկավար, Ալմետևսկի քաղաքային ինքնավար նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն - Համակցված տիպի թիվ 51 մանկապարտեզ «Ծիածան», Ալմետևսկ, Թաթարստանի Հանրապետություն:

Էկոլոգիայի դասի ամփոփագիր «Մեր տարածաշրջանի թռչունները» նախապատրաստական ​​խմբում
Նպատակը. պարզաբանել երեխաների պատկերացումները ծանոթ թռչունների, նրանց կենսապայմանների, մարդու դերի մասին ձմեռող և չվող թռչունների կյանքում. սովորել ճանաչել թռչուններին սովորություններով, արտաքինով, երգերով
Սարքավորումներ՝ ձմեռելու, չվող թռչունների նկարազարդումներ; և թռիչքի և ցած փետուրների մի շարք; թռչունների ձայնի ձայնագրում
Բովանդակություն:
Վոս. Տղերք, այսօր մենք կխոսենք թռչունների մասին:
(Ես միացնում եմ ձայնագրությունը թռչունների ձայնով)
Հարցեր. ո՞ր թռչուններին եք ձայնով ճանաչել:
Կարող եք լսել դրանք հիմա բնության մեջ:
Ինչու ոչ?
Ինչու՞ նրանք թռան հեռու:
Ի՞նչ սնունդ են ուտում այս թռչունները:
Որտե՞ղ են այժմ միջատները:
Ամփոփելով. թռչունները թռան ավելի տաք կլիմաներ, քանի որ ձմեռը եկավ, նրանց համար կեր չկար:
Վոս. Անվանե՛ք դրանք մեկ բառով, ցույց տվեք նկարներով: (միգրացիոն)
Վոս. Հիմա մենք գնալու ենք այցելելու այլ թռչունների, որոնք մեզանից չեն թռել: Ինչպե՞ս կարող ենք դրանք մեկ բառով անվանել: (Ձմեռներ) Նայեք գրատախտակին, ում եք տեսնում: Երեխաների պատասխանները. Ինչպե՞ս գուշակեցիք, թե ինչպիսի թռչուններ են: (Bullfinch - կարմիր կրծքով, սևաթև; ագռավ-կարևոր, բարձր բերանով; կաչաղակ-սպիտակակողմ, երկարապոչ, անհանգիստ; աղավնի-կապույտ-թևավոր; ճնճղուկ-զվարթ, ճարպիկ փոքրիկ:
Վոս. Եկեք հիշենք, թե ինչ թռչուններ ենք տեսել զբոսանքի ժամանակ: Երեխաների պատասխանները
Վոս. Տղերք, ասեք, բոլոր թռչունները հարմարեցվա՞ծ են անկախ սննդի արտադրությանը:
Պարզեք՝ բոլոր թռչունները հարմարեցված են, բայց ձմռանը սնունդը քիչ է լինում, ուստի նրանց օգնություն է պետք
Ինչպես կարող է մարդը օգնել նրանց (երեխաների պատասխանները)
Վոս. ճիշտ է, մարդիկ, ովքեր սիրում են բնությունը, թռչուններին կերակրում են սնուցիչների մեջ
Վոս. Գուշակիր, թե ով է երգում «Blue-blue-blue» (Ճաքեր: Ծլվլում է, կռկռում, կռկռում: Հիմա տեսնենք, թե ինչ են անում ցուլֆինները (Glue rowan)
Ցույց տվեք, թե ինչպես են դա անում: Իսկ թե ինչ է անում ճնճղուկը (ծակում է, թռչում, թռչում) և ինչպես են անում, ցույց տվեք: Իսկ քառասո՞ւնը: (ցատկում է, ցատկում ձյան մեջ) Ցույց տվեք, թե ինչպես է նա դա անում: Ծիծիկ. (Երգում է) Շոու (ցածր և բարձր ձայնով. աղավնիներ՞ (կռկռալով՝ gru-gru) շոու Ագռավ (կարևոր է քայլում, բարձր կռկռում է) ցույց կտանք։
2. Եկեք խաղանք «Գուշակիր, թե որ թռչունը» խաղը.
Վոս. Ի՞նչ է մեր շուրջը (օդ) Ե՞րբ է օդը զգացվում: Հնարավո՞ր է տեսնել նրան (երեխաները թափահարում են ձեռքերը, ցատկում, փորձում են դուրս գալ)
Վոս. Հիմա ես ձեզ ցույց կտամ փորձը: Ինչպես է դա տեղի ունենում: Ցույց է տալիս թղթի երկու թերթերի անկումը, որոնցից մեկը հավասար է և հարթ, մյուսը ճմրթված է և վերածվել գնդակի: Նա խնդրում է բացատրել, թե ինչու է թղթե գնդակը արագ ընկնում, ինչպես խճաքարը կամ գնդակը, իսկ հարթը դանդաղ: Ինչ ենք եզրակացնում. հարթ սավանը թեթև է և լայն, ընկնելու ժամանակ այն հենվում է օդի վրա, այնպես որ կարող է մի փոքր թռչել:
Վոս. Եվ հիմա, ես հրավիրում եմ ձեզ մտածել և բացատրել, թե ինչու են թռչունները կարող թռչել օդով: Երեխաների հայտարարություններից հետո ուսուցիչը երեխաներին տալիս է փետուրներ (Մեքենա և վար) և տալիս հարցեր. նրանցից որն է տաքացնում թռչունին և կոչվում է փափկամազ; որտեղ թռչնի մարմնի վրա աճում են փետուրները. որտեղ են թռչող անիվները:
Ֆիզկուլմինուտկա
Ձեռքերը բարձրացրին և թափահարեցին
Սրանք անտառի ծառերն են։
Արմունկները թեքված, խոզանակները թափահարված -
Քամին թակում է ցողը։
Նրբորեն թափահարեք մեր ձեռքերը
Թռչունները թռչում են դեպի մեզ
Ինչպես են նստում, մենք ցույց կտանք
Թևերը մենք հետ ենք ծալում
(Շարժումները կատարվում են ըստ տեքստի)
Մանկավարժ. Ձմեռը տարվա դժվար ժամանակ է բոլոր թռչունների համար, հատկապես մեր տարածաշրջանում: Մեր ձմեռները ցուրտ են ու ցրտաշունչ։ Ձյան տակ նրանց համար սնունդ չկա։ Սոված թռչունը մեծապես տառապում է ցրտից։ Ձմռանը գոյատևելու համար թռչունները պետք է ավելի շատ ուտեն, քան ամռանը։ Հետեւաբար, մենք պետք է հոգ տանենք նրանց մասին: Ի վերջո, թռչունները այգիների և անտառների իսկական ընկերներ են: Մենք պետք է ձմռանը աջակցենք թռչուններին: Արի, ինչ կարող ես կերակրել թռչուններին ձմռանը: ԵՐԵԽԱՆԵՐ՝ արևածաղկի սերմեր, սեխ, դդում, վարսակ, կորեկ, ցորենի հացի փշրանքներ։ Ուսուցիչը երեխաներին հրավիրում է նախապես պատրաստված տոպրակներից թռչունների սնուցիչներ պատրաստել, որոնք բոլորը կախում են մանկապարտեզի տեղում և այնտեղ սնունդ են դնում: Ուսուցիչ. Տղաներ, ձեզ դուր եկավ մեր դասը: Ի՞նչ նոր սովորեցիք (երեխաների պատասխանները)
Մեր դասն ավարտվեց

  • Էքսկուրսիա ավագ նախադպրոցական տարիքի երեխաների հետ հրշեջ բաժանմունք
  • Խոսքի զարգացման վերաբերյալ դասերի ամփոփում. Թեմա՝ Տափաստանային հանելուկներ
  • Ինտեգրված GCD-ի համառոտագիր «Գիտելիք» կրթական ոլորտներում, «Սոցիալականացում» նախապատրաստական ​​խմբում «Երկիրը, որտեղ մենք ապրում ենք»