Sažetak lekcije u vrtiću za srednju grupu: ako letite u svemir... Sažetak lekcije "Dan kozmonautike u vrtiću"

Cilj: Proširite dječje razumijevanje prostor, Dan Kozmonautika;

Zadaci:

2. Najprije se predstavite astronauti.

3. Stvoriti osnovne predodžbe o našem planetu.

4. Poticati osjećaje patriotizma.

Pripremni radovi:

- vođenje razgovora o nekoj temi « Prostor»

- gleda razglednice prostor, ilustracije

– izrada rukotvorina, crteža o prostor

Učenje pjesama napamet, postavljanje zagonetki svemirska tema

Video prikazivanje "Belka i Strelka"

Oprema: Multimedijalni projektor, laptop, magnetofon.

Napredak lekcije:

Odgajateljica: Danas je 12 travanj, što znači da se praznik obilježava ne samo kod nas, već i u cijelom svijetu. Koji?

Djeca odgovaraju.

U: Ljudi su oduvijek voljeli gledati u nebo. Gore je nešto tajanstveno, misteriozno, nikome nepoznato. ljudi uvijek zainteresiran: Što je gore? Ima li drugih planeta osim našeg? A živa bića?

I tako su naši ruski znanstvenici odlučili konstruirati letjelicu koja će letjeti na drugi planet - raketu. I tko je prvi doletio prostor?

Djeca odgovaraju.

U: Tako je dečki. Bio je to pas "lajka". Bila je istrenirana. Nije se bojala tresnje, buke, vrućine ili hladnoće.

2 psa su išla na sljedeći let, a raketa je bila veća.

Kako su se zvali ti psi?

djeca: "Vjeverica" I "Strijela".

Odgajateljica: Kad su psi sigurno sletjeli, tada su počeli pripremati prvog čovjeka za let.

Sada se igrajmo.

Phys. minuta broj 1: « Astronaut»

Jedan-dva, evo rakete

(djeca dižu ruke uvis)

Tri ili četiri, poletite uskoro.

(raširiti ruke u stranu)

Da dosegnem sunce

(Krug s rukama)

Astronautima je potrebna godina

(hvataju ih za obraze i odmahuju glavom)

Ali dragi mi se ne bojimo

(Ruke u stranu. Naginje lijevo i desno)

Svatko od nas je sportaš

(savijte ruke u laktovima, pokažite mišiće)

Letjeti iznad zemlje

(raširi ruke u stranu)

Pozdravimo je

(dižu ruke i mašu)

I tako, 12 travnja 1961, sunčano jutro, snažna raketa "Istočno" s prvom osobom na brodu doletio do prostor. Bio je to Jurij Aleksejevič Gagarin.

Odgajateljica: Od tad (a prošlo je više od 50 godina) svake godine 12 travanj slavio u cijelom svijetu dan kozmonautike. Dan kada je prvi put u prostor prva osoba je letjela. I ovaj čovjek je građanin naše zemlje. Jako je lijepo.

Vidi, ovo je prvi kozmonaut Yu. Gagarin (slajd). Odjeven je u posebno svemirsko odijelo. Let je trajao 90 minuta (to je kao mirno vrijeme srednja skupina ) . Za to vrijeme Gagarin je obletio cijelu kuglu zemaljsku i živ i zdrav sletio na zemlju.

Pjesme o Gagarinu:

1 dijete:

Raketa leti, leti

Oko zemaljske svjetlosti.

I Gagarin sjedi u njemu,

Jednostavan sovjetski tip!

2 dijete:

U svemirska raketa

S naslovom "Istočno"

On je prvi na planeti

Uspjela sam se uzdići do zvijezda.

3 dijete:

Pjeva pjesme o tome

Proljetne kapi

Bit ćemo zajedno zauvijek

Gagarin i travanj.

U: Kakav je to globus? Kakav je naš planet?

U: Kako je Jurij Gagarin vidio našu planetu prostor? (fotografija zemljišta iz prostor)

djeca: Naša zemlja je okrugla, plava sa zelenim mrljama.

U: Kako se zove model zemlje, višestruko smanjen? Pokazati.

djeca: Globus.

Pjesma o planetu "Zemlja":

Postoji jedan vrtni planet

U tome hladni prostor

Samo su ovdje šume bučne,

Dozivanje ptica selica

Jedino na njemu cvjetaju

Đurđice u zelenoj travi

A vretenca ima samo ovdje

Iznenađeno gledaju u rijeku.

Čuvajte svoj planet

Uostalom, nema druge takve!

Phys. minuta broj 2

Raketa leti, leti

(djeca dižu ruke uvis, dlanovi spojeni)

Oko zemlje-planete.

(napravite rukama krug iznad glave)

Lijepo, šareno

(raširiti ruke u stranu)

Dragi tebi i meni.

(ruke naprijed, dlanovi gore- "vas" I "meni" pritisni ruke na prsa)

U: Znate li vi to u Čak su i žene letjele u svemir. Prva žena koja je osvojila prostor zove se Valentina Tereshkova.

A sada ti želim postaviti zagonetke, da vidimo sviđam li ti se slušao:

ZAGONETKE:

Na zračnom brodu,

Prostor, poslušan,

Mi, prestižući vjetar,

Požurimo u...

(Raketa)

Čovjek sjedi u raketi.

On hrabro leti u nebo,

I na nas u svom skafanderu

On je iz izgleda izvan prostora.

Odgovor: astronaut

Prvi u prostor

Letio velikom brzinom

Hrabri Rus

Naše astronaut …

(Gagarin)

Planeta plava,

Voljeni, dragi,

Ona je tvoja, ona je moja,

I zove se...

(Zemlja) Dobro napravljeno!

U: I tako, ljudi, Reći:

Kako se zove prva osoba? astronaut?

Na čemu je letio prvi? astronaut?

Kako se zove prva žena? astronaut?

Kako se zove naš planet?

U: Dobro napravljeno. Vrlo dobro ste odgovorili.

Je naš lekcija je došla kraju.

Julija Babaeva

Zvukovi svemirska glazba, djeca ulaze u dvoranu

Voditelj Pozdrav, ljudi! Vjerojatno već znate da svake godine 12. travnja slavi naša zemlja i cijeli svijet Dan kozmonautike. Želite li znati zašto baš 12. travnja, a ne neki drugi dan? Činjenica je da je upravo 12. travnja 1961. naš astronaut napravio prvi u svijetu svemirski let. Znate li tko je prvi posjetio prostor?

Dječji odgovori.

Voditelj Prva osoba na svijetu koja je doletjela prostor, bio je Jurij Aleksejevič Gagarin. Na svemirski brod"Istočno" obletio je kuglu zemaljsku. A od 12. travnja 1961. svake godine slavimo Dan kozmonautike. Sada zamislimo da smo mladi astronauti.

Čuje se kucanje na vratima, svira glazba. Neznalica ulazi u dvoranu.

Ne znam Oh! Koliko se ljudi skupilo! Vjerojatno me čekaš?

Voditelj Prije svega, pozdrav!

Ne znam Da, zdravo!

Voditelj I drugo, zašto misliš, ne znam, da čekamo tebe?

Ne znam, ne znam. Upravo sam odlučio. Zašto onda sjediš?

Domaćin s nama odmor. I ne samo ovdje, danas je Svijet Dan kozmonautike. Znate li što je ovo? takav praznik?

Ne znam, ne znam. hoćeš li mi reći

Djeca čitaju pjesme

Napravili smo raketu

Od kamenja i pijeska,

A danas ravno u zvijezde

Letjet ćemo sigurno.

U proljetni dan, aprilski dan,

Prije mnogo godina,

dojurio svemirska raketa

Očaravajuće za pogledati.

Mama je već kupila kacigu -

Uskoro ću odletjeti do zvijezda.

Jedem kašu i mrkvu

Čak i ako ne želim.

Ne znam Super! Pa što, svi sanjate posjetiti prostor?

Voditelj Naravno, svi dječaci i djevojčice sanjaju barem jednom vidjeti što je tamo, izvan našeg planeta.

ne znam ha! Dobro, i dalje dečki, ali tako da cure odletio u svemir. Nemoj me nasmijavati. One su djevojke!

Voditelj Ali uzalud se smiješ, ne znam. Naravno da to ne znaš među astronautima ima žena. Prvi svjetski let u prostoržena provela je Valentina Vladimirovna Tereškova na svemirski brod"Vostok-6". (fotografija)

Ne znam Wow! Ispostavilo se da djevojke nisu takve plačljivke!

Voditeljice također mogu biti hrabre i spretne. I predlažem da igrate zabavna igra, a ujedno ćemo iskušati vašu spretnost.

Igra "Dodaj to nekom drugom."

Igra s lopticama. Dva tima od 7-10 ljudi. Na znak uz glazbu, djeca bacaju loptu natrag iznad glave, počevši od prvog sudionika. Posljednji sudionik s loptom trči naprijed u koloni i također dodaje loptu natrag. Igra se nastavlja sve dok se prvi sudionik ne vrati na svoje mjesto.

Voditelj Vidite, ne znam.

Ne znam, ali i ja sam za Odletjet ću u svemir. Znayka će završiti izgradnju svog komičnog broda, a ja ću odletjeti na Mjesec.

Voditelj Prvo, ne komično, ali prostor, i drugo, tako da u svemirski let, morate se pripremati jako dugo. Znate li koliko ima planeta? I morate točno znati na koji ćete planet letjeti.

Ne znam, ne znam. I što?

Voditelj Ali slušajte naše dečke - oni će vam reći.

Sve planete po redu

Svatko od nas će nazvati:

Jedan - Merkur,

Dva - Venera,

Tri - Zemlja,

Četiri - Mars.

Pet - Jupiter,

Šest - Saturn,

Sedam - Uran,

Iza njega je Neptun.

On je osmi po redu.

A nakon njega, dakle,

I deveti planet

Voditelj I naši dečki su također vrlo dobri u rješavanju zagonetki.

1. Evo kamena s neba prema nama leti.

Kako se on zove? (meteorit)

2. Iz koje kante?

Ne piju, ne jedu,

Ali oni ga samo gledaju. (Veliki medvjed)

3. Luta sam

Vatreno oko.

Svugdje se to dogodi

Pogled vas grije! (Sunce)

4. B prostor kroz debljinu godina

Ledeni leteći objekt.

Njegov rep je traka svjetla,

I ime objekta. (kometa)

5. Grašak je rasut po tamnom nebu

Šareni karamel od šećernih mrvica,

A tek kad jutro dođe

Sva karamela će se odjednom otopiti. (Zvijezde)

Voditelj Ne znam, sjećate li se nečega?

Ne znam, daj, već sam pametan. Ali mogu li dečki biti spretni i hrabri? Provjerimo!

Voditelj I ovo je dobra ideja. A što nam vi nudite?

Ne znam, ne znam. Možda bismo se trebali igrati?

Voditelj Doista, imamo igru. Samo za agilnost, brzinu i izdržljivost.

Natjecanje "Prođi prepreku"

Sudjeluju dvije ekipe od po 6-7 ljudi. Na putu postoje prepreke poput pribadača.

Voditelj Bravo, momci! Sjednite na svoja mjesta. Pa, ne znam, jesu li naši dečki pametni?

Ne znam, sport je super, ali da bi bio zdrav moraš dobro jesti. Pa jedem zobene pahuljice ujutro i pijem mlijeko.

Voditelj Da, ne znam, u pravu ste u vezi s tim. Također morate jesti. Znate li što pravi ljudi jedu? astronauti?

ne znam ha! Da, svi jedu kašu, juhe, povrće i voće. Boršč, kompot.

Voditelj Dobro, pitat ću drugačije, Kako jedu? astronauti u svemiru? Stavljaju li tanjure i toče li čaj?

Ne znam. Što to govoriš? Kako mogu jesti iz tanjura, unutra su prostor! Nema ploča, postoje samo zvijezde.

Voditelj Dečki, možda netko zna kako jesti astronauti u svemiru? Dječji odgovori. Pogledajmo kako i što jedu astronauti u svemiru? (Video s prezentacije)

Ne znam. To je super! Nisam ni znala za to.

Voditelj A naši dečki također mogu sastaviti pravu raketu.

Djeca su podijeljena u 2 tima i sastavljaju raketu.



Ne znam. Ispada da je tako zanimljivo znati sve! U redu, hvala vam na ovom nevjerojatno zanimljivom i poučnom odmor, i vjerojatno ću trčati. Pohvalit ću se svojim znanjem. Inače će Znayka odletjeti na mjesec bez mene. Hvala vam, ljudi! Doviđenja!

Dunno bježi uz glazbu.

Voditelj Pa, nastavljamo naše odmor. I predlažem da testirate svoje znanje. Idemo napraviti mini-kviz. Postavljat ću pitanja o prostor, a vi pokušavate pogoditi, ali mi ne vičemo sa svojih mjesta, već dižemo ruku.

Kviz igra "Pogađanje"

Čovjek koji uleti prostor.

(astronaut)

Kako se zove letjelica u kojoj lete prostor?

(svemirski brod, raketa)

Kako se zvala prva žena? astronaut?

(Valentina Tereškova)

Tko je bio prvi astronaut, leti do prostor?

(Jurij Gagarin)

Kako se zvao svemirski brod, na kojem je Gagarin napravio svoj prvi let?

("Istočno")

(Dan kozmonautike)

Voditelj Sve je ovo divno, ali nema boljeg i dražeg planeta od našeg.

Voditelj Postoji jedan vrtni planet

U tome hladni prostor.

Samo su ovdje šume bučne,

Dozivanje ptica selica,

Jedino na njemu cvjetaju

Đurđice u zelenoj travi,

A vretenca ima samo ovdje

Iznenađeno gledaju u rijeku.

Čuvajte svoj planet -

Kako se zove naš planet? (Zemlja)

Voditelj To je to. Pa, ljudi, danas smo naučili puno zanimljivih i novih stvari o svemir i astronauti, okušali su se u ulozi samih sebe astronauti. Svidjela vam se naša odmor? Dječji odgovori.

Voditelj Sada ti i ja to znamo astronaut mora biti jak, zdrav, snažan, svakako vježbajte i dobro se hranite. A tko zna, možda netko od vas, kad odraste, ostvari svoje snove i postane astronaut.

Voditelj Dečki, znate to nakon svakog leta astronauti odlikovan državnim priznanjima. A danas ste svi nominirani za nagrade, zato što ste bili tako obrazovani, spretni i vješto upravljali letećim tanjurom.

Dodjela medalja

Tema lekcije: Put u svemir

Sadržaj programa: Upoznati djecu sa globusom, planetom Zemljom, svemirskim brodovima. Predstavite položaj gradova na kugli zemaljskoj, zelenih površina i vodenih površina. Uvesti pojam svemira – prostora između planeta. Učvrstiti znanje o profesiji astronauta. Razviti konstruktivan kreativna aktivnost. Formirati kod predškolaca odnos poštovanja prema radu odraslih. Razvijati zapažanje, vizualno i slušno pamćenje, fine motorike. Gajite poštovanje prema ljudima bilo kojeg zanimanja.

Materijal: konstruktori za igre “Sastavi raketu”, “Sastavi crtež”. Globus, lopte različitih veličina. Izrezane slike za didaktičku igru ​​"Sastavite lunarni rover." Kartice koje prikazuju ljude različitih profesija. Dutke proizvoda, komplet prve pomoći, upravljačke ploče (mogu biti izrađene od papira)

Napredak lekcije

Neznanac i njegovi prijatelji doći će nam danas u posjet. Pozivaju nas da zajedno odemo na Mjesec. Prisjetimo se gdje je mjesec? (na nebu)

Što još možemo vidjeti na nebu? (razgovara se o odgovorima djece: sunce, zvijezde, oblaci)

Čime dolazite do kuće kada se vratite iz vrtića i zašto? (razgovara se o odgovorima djece)

Mama i ja se kući vraćamo pješice. Jer naša kuća nije daleko od vrtića.

S mamom se kući vraćamo minibusom. A ako me tata pokupi, onda idemo kući tatinim autom.

Kući se vraćamo s mamom autobusom. itd.

Ljudi, ako vi i ja želimo ići u drugi grad, kojim prijevozom možemo doći, na primjer, do Moskve? (autom, autobusom, vlakom, avionom)

Kojim prijevozom ćemo brže stići u Moskvu? (avionom)

Koja još imena gradova znate? (odgovori djece)

Svi ovi gradovi nalaze se na jednoj planeti koja se zove Zemlja. Ona izgleda ovako (globus je prikazan)

Učiteljica poziva djecu da pogledaju globus.

Što mislite kako izgleda ovaj zeleni dio zemaljske kugle? (na travi, lišću drveća, božićnim drvcima)

U pravu si. Ovo su zelene površine našeg planeta.

Što mislite kako izgleda ovaj plavi dio zemaljske kugle? (za vodu, rijeku, more)

Ali ove male točkice na globusu pokazuju nam položaj gradova. Gledajte, ova točka je naš grad Voronjež. I ovdje je glavni grad naše zemlje.

Tko se sjeća kako se zove? (Moskva)

Da je ovaj grad glavni govori nam crvena zastavica pored moskovske gradske točke.

Već smo vam rekli da je do drugog grada na Zemlji najbrže doći avionom. Ali avioni lete samo iznad naše Zemlje. A ti i ja trebamo na Mjesec. Mjesec se nalazi vrlo daleko od Zemlje. Pogledajte kako se naša Zemlja nalazi u odnosu na Sunce i Mjesec.

Učitelj stavlja veliku žutu loptu u sredinu. Oko Sunca je postavljeno nekoliko različitih lopti među kojima je i planeta Zemlja. Daleko od Sunca i Zemlje nalazi se još jedna lopta - Mjesec.

Što mislite, što je između Sunca, Mjeseca i drugih planeta? (razgovara se o odgovorima djece i dolazi do zaključka da je to zrak)

Inače, možemo reći da između planeta, Sunca i Mjeseca postoji vanjski prostor – svemir.

Kojom vrstom prijevoza možemo doći do Mjeseca? (razgovara se o odgovorima djece i dolazi do zaključka da se do njega može doći samo raketom ili svemirskim brodom)

Održanog didaktička igra"Sklopimo raketu!"

Djeca sastavljaju raketu pomoću konstrukcionog seta prema modelu. Učiteljica govori djeci da je ovo ogledni crtež rakete.

Ti i ja ćemo biti dizajneri. Dizajneri prvo pogledaju svoj crtež, a zatim izgrade raketu.

Projektirali smo rakete, sada možemo na Mjesec. Ali jedna raketa nije dovoljna. Što je još potrebno da raketa poleti? (treba ga pokrenuti)

Tko treba lansirati raketu? (astronaut)

Održanog didaktička igra "Mi smo astronauti."

Djeca moraju birati među kartama koje prikazuju ljude različitih zanimanja - astronauta.

Kako ste pogodili da je to astronaut? (razgovara se o odgovorima djece)

Koliko vas zna koje naredbe astronaut mora izgovoriti da bi raketa poletjela? (razgovara se o odgovorima djece)

Čuje se kucanje na vratima, ulaze Dunno i njegovi prijatelji: Vintik i Shpuntik. Djeca dočekuju goste i pozivaju ih da pogledaju izgrađene rakete za putovanje na Mjesec.

Vintik i Shpuntik pažljivo pregledaju sve rakete, uspoređuju ih s crtežom i zahvaljuju djeci na dobrom radu.

Zatim djeci kažu da će do Mjeseca letjeti samo na raketi. Ali za kretanje po Mjesecu potreban vam je lunarni rover. Imali su crtež lunarnog rovera, ali ga je Dunno greškom poderao.

Učitelj poziva djecu da pomognu Shpuntiku, Vintiku i Dunnu sastaviti crtež.

Igra se didaktička igra “Sastavi crtež”.

Djeca na stolu sklapaju pojedine dijelove crteža. Zatim se iz velikog građevinskog kompleta sastavlja lunarni rover.

Koliko vas je pogodilo zašto je lunarni rover nazvan lunarni rover? (razgovara se o odgovorima djece)

Naši svemirski brodovi su spremni. Kako zovemo svemirske brodove? (raketa, lunarni rover)

Dalek je put letjeti do Mjeseca. Što bi nam moglo trebati na putu? (razgovara se o odgovorima djece i navodi se na potrebu ponijeti hranu i pribor za prvu pomoć)

Djeca, Neznanac i njegovi prijatelji zauzimaju mjesta na stolicama koje stoje u krugu. U rukama drže male kontrolne ploče. U središtu je lunarni rover. Astronauti daju svoje posljednje naredbe.

Spreman za let!

Tijekom putovanja djeca pjevaju svoje omiljene pjesme, izdaleka gledaju planete u prolazu ili svoju Zemlju. Pričaju o njoj.

Na kraju lekcije, Shpuntik, Vintik i Dunno zahvaljuju djeci što su letjeli zajedno.

Sažetak GCD-a u srednjoj skupini: "Za djecu o svemiru"


“Planeta je kolijevka razuma, ali ne možete živjeti vječno u kolijevci”, rekao je Ciolkovski.
Agrafonova Tatyana Anatolyevna, učiteljica, MBDOU DS "Zhemchuzhinka", Volgodonsk
Svrha rada: Materijal je namijenjen odgajateljima, djeci predškolske i osnovnoškolske dobi te roditeljima. Sažetak je sastavljen za djecu od 4-5 godina, trajanje lekcije je 15-20 minuta.Prikaz prezentacije možete prilagoditi prema vlastitom nahođenju.
Cilj: Generalizacija dječjih ideja o svemiru i upoznavanje djece s poviješću praznika "Dan zrakoplovstva i kozmonautike".
Zadaci:
-Razvijati kognitivnu i kreativnu aktivnost. Usaditi interes za proučavanje svemira i povijest astronautike.
- Poticanje osjećaja patriotizma i građanstva.
-Buditi želju za njegovanjem znatiželje.
Pripremni radovi:
- pregled ilustracija i slika,
- vođenje razgovora o prostoru,
- prostor za crtanje,
- čitanje pjesama.
Oprema: veliki TV ekran, računalo, prezentacijski materijal za djecu, baloni.
Odgajatelj: Ljudi, danas je poseban aprilski dan. Zna li netko što je tu tako posebno? (odgovori djece)
Odgajatelj: Danas je praznik - Dan zrakoplovstva i kozmonautike. Znate li zašto je ovaj praznik tako nazvan? (Dječji odgovori).
Odgajatelj: Da biste saznali više o ovome tajanstveni svijet, poput svemira, danas ćemo ići na svemirsko putovanje! Ali prije puta morate se dobro pripremiti!
Gimnastika za oči.
Da nas odvede u svemir, (Pogledaj gore)
Nema potrebe letjeti sa Zemlje, (Pogledaj dolje)
Čitamo, promatramo. (Pokreti očiju desno - lijevo)
Sanjamo da postanemo astronaut. (Pogledaj)
Slajd2: Naša Zemlja je ogromna lopta, zamislite veliku loptu na kojoj se nalaze mora, rijeke, planine, pustinje i šume. I što je najvažnije, ljudi, životinje, biljke i drugi živi organizmi žive.
Slajd3: Naša Zemlja i sve što je okružuje zove se Svemir, odnosno svemir. Osim našeg plavog planeta postoje i drugi, kao i zvijezde, primjerice Sunce. Sunce je ogromna svjetleća lopta. Čini nam se da je Zemlja pod našim nogama nepomična, dapače, vrti se velikom brzinom oko Sunca. Za godinu dana napravi puni krug.


Slajd4: Osim Zemlje, u Sunčevom sustavu postoji još 8 planeta, svaki planet ima svoju putanju koja se naziva orbita.

Brojalice o planetima Sunčev sustav:
Sve planete po redu
Svatko od nas može imenovati:
Jedan - Merkur,
Dva - Venera,
Tri - Zemlja,
Četiri - Mars.
Pet - Jupiter,
Šest - Saturn,
Sedam - Uran,
Iza njega je Neptun.
On je osmi po redu.
A nakon njega, dakle,
I deveti planet
Zove se Pluton.
Jupiter je najveći planet. Ako ga zamislite u obliku lubenice, tada će u usporedbi s njim Pluton izgledati kao zrno graška.
Slajd 5: Od davnina su se ljudi divili ljepoti noćnog neba, ali nikome nije palo na pamet da su male svjetleće točke ogromni planeti. A onda je jednog dana talijanski matematičar Galileo bio inspiriran idejom korištenja leća u teleskopu za promatranje zvijezda te je sastavio svoj prvi teleskop. Nemoguće je točno odrediti koliko ih ima u našoj galaksiji - ogromnom zvjezdanom sustavu zvanom Mliječna staza. A osim naše galaksije ima još mnogo drugih, i njih je također jako puno. A da bi sve to razumjeli, ljudi su odlučili otići u svemir.
Slajd 6: Nemoguće je točno odrediti koliko ih ima u našoj galaksiji - ogromnom zvjezdanom sustavu zvanom Mliječna staza. A osim naše galaksije ima još mnogo drugih, i njih je također jako puno. A da bi sve to razumjeli, ljudi su odlučili otići u svemir. Najveći ruski znanstvenik, Konstantin Eduardovich Tsiolkovsky, pokazao je put do svemira.
Slajd 7: Datumom rođenja svemirskog doba smatra se 4. listopada 1957. godine. Na današnji dan svemirska raketa poletjela je u orbitu - ovo je prva umjetni satelit Zemlja. Ovako izgledaju moderni sateliti.


Slajd 8: Glavni konstruktor prve svemirske letjelice bio je Sergej Pavlovič Koroljov.
Slajd 9: Kako bi saznali na što će se čovjek susresti u svemiru, znanstvenici su u "izviđanje" poslali pse, zečeve, mačke, miševe, pa čak i mikrobe. Prva živa bića koja su odletjela u svemir i sigurno se vratila na Zemlju bila su dva mala mješanca - Belka i Strelka. Od svih pasmina pasa, mješanci su odabrani zbog svoje inteligencije i izdržljivosti. Za let su pripremani cijelu godinu, kao pravi astronauti.
Slajd 10: 12. travnja cijeli svijet obilježava Dan zrakoplovstva i kozmonautike. Ovo je poseban praznik za sve one koji su povezani sa svemirskom industrijom. Na današnji dan 1961. Jurij Aleksejevič Gagarin na svemirskoj letjelici Vostok izveo je prvi orbitalni let oko Zemlje. 12. travnja proglašen je državnim praznikom - "Danom zrakoplovstva i kozmonautike". Povijest istraživanja svemira započela je letom Jurija Gagarina u svemir.

Odgajatelj: Zašto mislite da je ovo bilo toliko važno? (odgovori djece).
Učitelj: Što mislite, je li lako biti astronaut? Tko od vas sanja da to postane?
Minute tjelesnog odgoja.
Idemo na kozmodrom
Hodamo u korak zajedno. (marširajući korak u mjestu)
Hodamo na prstima, (hodamo u krug na prstima)
Hodamo u petama. (hodanje u krug na petama)
Ovdje smo provjerili naše držanje (ispravili leđa)
I spojio lopatice zajedno (skupite lopatice i raširite ih)
Trčimo momci zajedno -
Svi se moramo zagrijati (lagano trčanje u mjestu).
Slajd 11: Astronaut je osoba koja testira svemirsku tehnologiju i radi u svemiru. Kao što ste mogli pretpostaviti, osoba ne može napustiti svemirski brod bez posebnog zaštitnog odijela. Unutar takvog svemirskog odijela astronaut se nalazi u umjetnoj atmosferi koja ga opskrbljuje kisikom za disanje i održava potreban tlak. Iako izgleda glomazno, u njemu možete slobodno hodati, skakati i savijati se.
Slajd 12: U svemiru su čovjek i svi objekti u bestežinskom stanju. Što to znači? Riječ "bestežinsko stanje" znači da osoba i bilo koji predmet nemaju težinu i lete. Želite li vidjeti kako se objekti ponašaju u nultoj gravitaciji?
Igra "Nulta gravitacija"



Trebat će vam dvoje za igru. balon. Djeca pušu u balon, a pobjeđuje čiji balon duže ostane u zraku.
Slajd 13: Astronauti moraju raditi u svemiru tjednima, mjesecima, pa čak i godinama. Za duge boravke u svemiru tu je Međunarodna svemirska postaja – ISS. Naravno, astronauti trebaju hranu, ali je ne kuhaju sami.
Slajd 14: Svemirska hrana je vrlo raznolika. Astronauti ga sami biraju iz posebnog jelovnika. Jelovnik ruskih kozmonauta izgleda otprilike ovako:
-Prvi doručak: keks, čaj s limunom ili kava.
-Drugi doručak: svinjetina (junetina), sok, kruh.
-Ručak: pileća juha, suhe šljive s orasima, sok (ili mliječna juha s povrćem, sladoledom i čokoladom).
-Večera: svinjetina sa pire krompirom, kolačići, sir, mleko.
Voda je u vrećama i pije se na slamku. U nultoj gravitaciji, dok jedu, astronauti također moraju paziti da komadići hrane ne padnu, inače će lebdjeti po brodu i bit će ih nemoguće uhvatiti.
Slajd 15: Kao i svi ostali, astronautima je potreban san kako bi ostali jaki i zdravi. I spavaju vezani, zbog bestežinskog stanja.
Odgajatelj: Svidio vam se naš “let u svemir”? (odgovori djece) Što vam se najviše svidjelo? Što ste novoga naučili s našeg putovanja?
Odgajatelj: Pa, sada je vrijeme za povratak na Zemlju, kući.
Tra-ta-ta, tra-ta-ta - evo zelene planete, (podignite ruke)
Na-na-na, na-na-na - Zemljin satelit je Mjesec, (raširite ruke u stranu)
Tset-tse-tse, tset-tse-tse - letjet ćemo oko Sunca, (vrtjeti se u mjestu)
Chu-chu-chu, chu-chu-chu - Letjet ću na raketi (lagano trčanje u krug na prstima)
Se-se-se, se-se-se - bili smo u svemiru (marširajući korak prijelaz)
Mama-mama-mama - sjeli smo na kozmodrom. (stani i čučni)

Golikova Tatjana Sergejevna
Sažetak lekcije za srednju grupu za Dan kozmonautike

Sažetak lekcije za srednju grupu za Dan kozmonautike.

Opis materijala: sažetak provođenje obrazovne aktivnosti za djecu srednja skupina 4-5 godina s prioritetnim područjem "Komunikacija".

Cilj: proširiti dječje ideje o prostor, planeti i svemirski letovi.

Zadaci:

1. Konsolidirati znanje djece o planetima Sunčevog sustava.

2. Istaknite jedinstvenost planeta Zemlje.

3. Upoznati djecu sa zanimanjem astronaut.

4. Ojačajte dječje znanje o prvom kozmonaut Yu. Gagarin.

5. Razvijati koherentan govor.

6. Vježbajte djecu u brojanju unatrag.

Materijal i oprema: fotografije Yu.Gagarina; fotografija planeta Zemlje iz prostor; model rakete; štapići za brojanje.

Pripremni radovi: Čitanje knjiga o prostor; gledanje crtića dalje svemirska tema: "Tajna trećeg planeta" i dr.; pričanje djeci zagonetki svemirska tema; susret s prvim kozmonauti Yu. Gagarin; gledanje slika iz prostor.

Oblici organiziranja dječjih aktivnosti

1. Komunikacija:

"U prostor»

2. Kognitivni i istraživački:

Gledajući slike iz prostor

3. Motor:

- "Održavam ravnotežu"

Punjač

4. Produktivan:

Konstrukcija rakete

Provođenje obrazovnih aktivnosti

Djeca se igraju. Odjednom, u u skupinu doleti raketa(učitelj uzima model u ruke).

Odgajateljica: Oh, ljudi, što je ovo? Tako je, raketa. Što mislite za što je to potrebno? Naravno, uletjeti prostor.

Odgajateljica: Želite li postati astronauti? Super, tako sam i mislio.

Odgajateljica: Ali u astronauti ne uzimaju sve. Ljudi, što mislite kakvi su ljudi zaposleni? astronauti? Tako je, najpametniji, najhrabriji, najzdraviji.

Odgajateljica: Jeste li spremni pristupiti testu da postanete astronauti? Pa, onda moj prvi zadatak za vas. Igra "U prostor» .

Djeca stoje u krugu i, prolazeći pored modela rakete, nazivaju jedni druge riječi koje se odnose na prostor i sve, što je povezano s tim.

Odgajateljica: Bravo, tako puno svemirske riječi koje poznajete. Sada testirajmo tvoju izdržljivost (igra "Održavam ravnotežu"). Morat ćete stajati na jednoj nozi i staviti ruke sa strane. Spremili smo se i krenuli.

Djeca ispunjavaju zadatak.

Odgajateljica: Jednostavno ste super. Svi možete biti sigurno uvedeni astronauti.

Odgajateljica: Ljudi, koja je najvažnija stvar do koje morate letjeti prostor? Tako je, raketa. Predlažem da napravite raketu od štapića za brojanje koji leže na stolovima. Ali da bismo uspjeli, moramo raditi zajedno, pomagati jedni drugima.

Dečki i učiteljica graditi rakete od štapića.

Odgajateljica: Kakvi smo mi super momci, napravili smo divnu raketu.

Odgajateljica: Dakle, imamo rakete i možemo bezbrižno krenuti na put (dečki podižu ruke i spajaju ih u obliku stošca). Počinjemo odbrojavanje s vama, brojeći od 10 do 1.

Odgajateljica: Hura, poletjeli smo! Ljudi, predlažem da pogledate kroz prozore. Što možemo vidjeti od njih u prostor? Točne planete.

Odgajateljica: Idemo na naš plakat.

Odgajateljica: Ljudi, svi planeti kruže oko Sunca. Nalazi se u središtu našeg sunčevog sustava.

Odgajateljica: Ljudi, molim vas, recite mi planete našeg sunčevog sustava. Zapamtite, naučili smo pjesmu, prisjetimo je se u zboru.

Djeca pamte i pričaju pjesma:

Redom, svi planeti mogu se imenovati bilo kojim od nas:

Jedan - Merkur,

dva - Venera,

tri - Zemlja,

četiri - Mars!

pet - Merkur,

šest - Saturn,

sedam - Uran,

osmi - Neptun.

I deveti planet - zove se Pluton!

Odgajateljica: Ljudi, kako se zvao prvi na svijetu astronaut? Tako je, Jurij Aleksejevič Gagarin.

Odgajateljica: Svoj prvi let obavio je 12. travnja 1961., što je bilo davno. I tada su svi ljudi naše zemlje bili ponosni na ovaj događaj.

Odgajateljica: Oh, naš prvi astronauti su napisali mnogo pjesama, poslušajte jednu od njih.

Učiteljica djeci čita pjesmu o Yu. A. Gagarinu.

U svemirska raketa,

Sa imenom "Istok"

On je prvi na planeti

Uspjela sam se uzdići do zvijezda.

Pjeva pjesme o tome

Proljetne kapi:

Bit ćemo zajedno zauvijek

Gagarina i travnja.

Odgajateljica: Ljudi, o čemu govori ova pjesma? Točno o Juriju Gagarinu, o njegovom prvom letu. Kako se zvala ova raketa? Bravo, pažljivo si slušao "Istočno".

Odgajateljica: Vi i ja trebamo biti ponosni što živimo u zemlji čiji je građanin prvi put letio prostor.

Odgajateljica: A sada predlažem da napravite neke vježbe. Uostalom, za astronauti vrlo je važno održavati dobro kondicija. Hoćemo li početi? Ići.

Učiteljica čita pjesmu i izvodi vježbe, djeca ponavljaju vježbe za učiteljicom.

Ali za kontrolu rakete,

Morate postati hrabri i jaki.

Slab u ne zauzimaju prostor,

Uostalom, letenje nije lak posao!

Ne zijevaj okolo

Danas ti - astronaut!

Nastavimo s treninzima

Da postane jak i okretan.

Odgajateljica: Ljudi, Jurij Gagarin je na svom prvom letu napravio krug oko Zemlje. Preletimo naš planet i vidimo što je on vidio iz svog prozorčića. Zemlja se okreće oko Sunca, kao i svi drugi planeti, a ujedno i oko sebe, kada Sunce obasjava jednu stranu, ovdje je svjetlo, ali s druge strane suprotna strana mračna noć.

Odgajateljica: Na ovim fotografijama vidimo naš planet Zemlju. Dečki, kakav je naš planet, što možete reći o njemu gledajući ove fotografije? Tako je, okrugla je. Koje boje vidimo ovdje? Uglavnom plava. Što mislite, što je plavo na našem planetu? Tako je, ovo su voda, mora i oceani.

Odgajateljica: Što misliš, koji od prostor vidi na našem planetu kao zelena i smeđa? Tako je, ovo su šume i planine. Bravo momci.

Odgajateljica: Dečki, naš planet Zemlja je jedinstven, jedini je od svih planeta Sunčevog sustava na kojem ima života.

Odgajateljica: Naš planet ima satelit koji se zove Mjesec.

Odgajateljica: Mjesec ima jedan osebujnost: Svaki dan mijenja izgled. Tada nam je vidljiv kao slovo "S", pa izgleda kao palačinka, pa se opet pretvori u slovo "S". To se događa zbog činjenice da se naš planet Zemlja vrti cijelo vrijeme, a zbog njegove rotacije možemo vidjeti ili cijeli Mjesec (kada ga Sunce obasja onda njegov dio) (kada Zemlja blokira svjetlost Sunca od Mjeseca).

Odgajateljica: Vrijeme je brzo prošlo i vrijeme je da se vratimo na Zemlju. Spremili smo se (djeca podižu ruke iznad glave, spajaju ih, čine takoreći stožac rakete) i poletjeli (djeca prate učiteljicu do svlačionice, tamo se spušta na Zemlju).

Odgajateljica: Ljudi, čestitamo vam na uspješnom povratku na Zemlju.

Odraz: izložba radova na temu prostor.